logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Факултет по индустриални технологии » Катедра Технология на машиностроенето и металорежещи машини
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Материалознание и технология на материалите
    • Технология на машиностроенето и металорежещи машини
    • Теория на механизмите и машините
    • Секция Учебна Практика (УП)
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Технология на машиностроенето и металорежещи машини"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

  Катедра "Технология на машиностроенето и металорежещи машини" към ФИТ, обучава машинни инженери – бакалаври и магистри по специалностите "Дигитални индустриални технологии" и „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето". Срокът на обучение за бакалаврите е четири години, а за магистрите – 1,5 години.

  От учебната 2017/2018 г. започна обучение за бакалаврите по нова специалност "Дигитални индустриални технологии", която замени специалността „Индустриални технологии”.

Интернет страница:http://tmmm.tu-sofia.bg

03 May 2022 г.

  • Ръководител катедра

    k_kamberov_452.png
    Име: Константин Камберов
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3539
    Кабинет: 3418

    Заместник ръководител

    h_karamishev_449.png
    Име: Христо Карамишев
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-2918
    Кабинет: 3528
    E-mail: karamishev@tu-sofia.bg

Академичен състав

проф. дн инж. Георги Тодоров
тел.:02 965-2536
E-mail: gdt@tu-sofia.bg
проф. д-р инж. Лъчезар Стоев
тел.:02 965-3919
каб.:3515
E-mail: lstoev@tu-sofia.bg
проф. д-р инж. Мара Кандева-Иванова
тел.:02 965-2643
каб.:3125
E-mail: kandeva@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Григор Стамболов
тел.:02 965-2552
каб.:3524
E-mail: gstamb@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Иларио Астинов
тел.:02 965-3774
каб.:10406
E-mail: ila@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Константин Камберов
тел.:02 965-3539
каб.:3418
доц. д-р инж. Христо Карамишев
тел.:02 965-2918
каб.:3528
E-mail: karamishev@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Борислав Романов
тел.:02 965-3503
E-mail: bromanov@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Цветан Калдъшев
тел.:02 965-2746
каб.:3122
E-mail: tspk@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Цветозар Иванов
тел.:02 965-2273
каб.:3526
E-mail: ts.ivanov@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р Тодор Гаврилов

Хоноруван преподавател

проф. д-р инж. Галина Николчева
тел.:02 965-2700
каб.:3510
E-mail:ginic@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Георги Йорданов
тел.:02 965-3669
каб.:3520
E-mail:gdobrev@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Йорданка Петрова
тел.:02 965-2508
каб.:3512
E-mail:jtp@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Тотю Гешев
тел.:02 965-2718
каб.:3517
E-mail:t_geshev@tu-sofia.bg
ас. маг. инж. Стефан Стефанов
тел.:02 965-2718
каб.:3517
E-mail:shstefanov@tu-sofia.bg
проф. дтн инж. Николай Ангелов
тел.:02 965-36 69
каб.:3520
E-mail:n.angelov@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Панчо Данаилов
тел.:02 965-2568
каб.:3511
E-mail:pdanail@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Иво Ликов
тел.:02 965-2273
каб.:3526
E-mail:ilikov@tu-sofia.bg
проф. дтн инж. Георги Попов
тел.:02 965-3509
каб.:3518
E-mail:gepop@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Борислав Борисов
тел.:02 965-2552
каб.:3524
E-mail:borisov@tu-sofia.bg
проф. дтн инж. Сашо Гергов
тел.:02 965-3246
каб.:3522
E-mail:sguergov@tu-sofia.bg

Докторанти

маг. инж. Димитър Петров
маг. инж. Иван Вълков
маг. инж. Благовест Златев
маг. инж. Тодор Тодоров
маг. инж. Илиян Томов
маг. инж. Благовест Банков
маг. инж. Велин Абаджиев
маг. инж. Красимира Димова

Помощно-технически персонал

бак. инж. Митко Дахлев
тел.:02 965-3551
каб.:3122

  • 3D Технологии и Виртуална Реалност
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Дисциплината  "3D Технологии и Виртуална Реалност" е курс, целящ да даде фундаментални понятия за базовите 3D технологии и изучаването на методите за изграждане и сглобяване на обекти със сложна геометрична форма и параметрични йерархични структури и овладяването на принципите и методите за визуализацията им чрез специализирани софтуерни инструменти и среди за визуализация и виртуална реалност, както и информационната и софтуерна среда за реализацията им.

      Студентите изучават основните понятия и обекти на 3D технологиите, структурата и архитектурата на моделите, структурите за управление, софтуерните среди и специфичните особености на интерфейсите за работа с тях. Изучават се основните принципи и методите за изграждане, композиране и визуализация на 3D модели в системите за виртуална реалност, както и възможностите за описание и взаимодействие с виртуални светове в уеб среда.

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • NC програмиране на сложни форми
    • Избираема дисциплина за редовни студенти по специалност "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичния факултет на ТУ-София за образователно-квалификационната степен "магистър".

      В тази дисциплина се разглеждат основните етапи на технологичната подготовка за металорежещи машини със CNC с помощта на САМ системи при изработване на детайли със сложна форма и инструментална екипировка - шприцформи, щампи, щанци, бластформи и др. Разглеждането се базира на използването на САМ пакетите RTC Creo, PowerMILL и др. Изучават се характерни стратегии за обемна обработка, обработване и дообработване на повърхнини, High Speed Machining, нишкова и обемна електроерозия и др.

      Основната цел на дисциплината е запознаване на студентите с изработването на детайли със сложна форма на металорежещи машини със CNC, с програмиране на оработването им с помощта на CAM (Computer Aided Manufacturing) системи. Основно внимание е отделено на изработването на активната част на шприцформи, щампи и щанци, турбинни колела и инструменти със сложна режеща геометрия.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Цветан Калдъшев

      Лектори:

  • Автоматизация на проектирането в машиностроенето
    • Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност „Индустриални технологии” на Машинно-технологичен факултет,  образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      След приключване на дисциплина, студентите ще придобият следните знания и умения:

      • знания за /по: същност и предпоставки за автоматизация на инженерния труд; автоматизация на дейностите на инженерния труд; същността и функционалността на средствата за автоматизация на инженерния труд - CAD/CAM/CAE/CAPP системите, симулационното моделиране, инженерни пресмятания, изготвяне и актиализация на техническа документация и представяния, внедряване на системи за автоматизация на инженерния труд;
      • умения: 2D и 3D геометрично моделиране, да интерпретират и анализират резултатите получени от симулационни модели, да генерират автоматизирано управляващи NC програми, да изграждат планове на проекти с PERT/CPM методологията, да съставят и верифицират електронни таблици за инженерни пресмятания, да използват текстообработка и графика за подготовка на документация, както и e-Learning средства при усвояване на знания и умения.
      • Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при автоматизацията на инженерния труд в машиностроенето. Акцентира се върху съвременни технологии включващи автоматизираното конструктивно проектиране с използване на 2D и 3D моделиери, автоматизирано генериране на технологични процеси за СNC машини, симулационно моделиране на технологични процеси и системи и пакети и системи за автоматизация на инженерните анализи, пресмятания, подготовка на документация и обучение. 

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Автоматизация на проектирането в машиностроенето
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичен факултет, допълващо обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      Целта на учебната дисциплина е бъдещите бакалаври да се запознават с общите принципи, методи и подходи при автоматизацията на проектирането на изделия и процеси в индустрията. Акцентира се върху съвременни технологии, включващи автоматизираното изготвяне на документация, изграждане на системи за инженерни пресмятания, 2D/3D автоматизирано геометрично моделиране, автоматизирано генериране на технологични процеси за СNC машини с САМ системи, симулационно моделиране на индустриални процеси и системи, пакети и системи за управление на проекти, както и Интернет технологии в инженерната практика.
      Дисциплината запознава студентите със съществуващите технологии за автоматизация на разнообразните процеси на проектиране, нужни на съвременната индустрия.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Адитивни технологии / 3D PRINTING (RAPID PROTOTYPING)
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Адитивни технологии / 3D PRINTING (RAPID PROTOTYPING) е курс, целящ да даде основни познания за високотехнологичните възможности на методите и средствата за бързо изграждане на физически прототипи като мощен инструмент за ускоряване на цикъла "проектиране-производство", както и информационната и софтуерна среда за реализацията им.

      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при ефективното използване на технологиите за паралелен инженеринг, като основно се фокусира върху методите за бързо изработване на прототипи 3D Print (Rapid Prototyping) на база компютърни модели.

       

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Виртуално инженерство (Интернет технологии в индустрията)
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационната степен “магистър”.
      Целта на учебната дисциплина е да даде фундаментална теоретична подготовка на студентите в областта на интернет технологии, интернет, екстранет и интранет, да изгради у студентите умения за правилна преценка на областите на приложение на различните технологиите при подготовка на технически, учебни и информационни продукти в среда на Интернет, да изгради система от знания ориентирани към тази съвременна, мощна и широко използвана в световната практика компютърна технология и да развие и усъвършенства нивото на компютърната им грамотност.
      Учебната дисциплина запознава студентите с теоретичните основи и практическото приложение на индустриално-ориентираните аспекти на Интернет технологиите.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Виртуално инженерство (Технологии за бързо прототипиране)
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационната степен “магистър”.
      Целта на учебната дисциплина е да даде на студентите познания за принципите и възможностите на технологиите за бързо изграждане на физически прототипи като средство за ускоряване на цикъла "проектиране-производство", да задълбочи и разшири познанията на студентите за технологията за бързо изготвяне на прототипи на база на компютърни модели при използване на различии технологии и материали за бързо изграждане на физически образци с висока точност и произволно сложни форми Rapid Prototyping в инженерната практика.
      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при ефективното използване на технологиите за паралелен инженеринг , като основно се фокусира върху методите за бързо изготвяне на прототипи (Rapid Prototyping) и бързо изработване на формообразуващи инструменти (Rapid Prototyping) на база компютърни модели.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Електрофизични технологии
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност „Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационната степен „магистър”.

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за физичните основи и технологичните особености на електрофизичните технологични процеси. Познания, необходими на инженер-магистрите да избират икономически изгодната област на използване на тези съвременни процеси при разработването на технологични процеси.

      Разглеждат се основните методи за обработване и изработване на детайли чрез електроерозионно, лазерно, електроннолъчево, плазмено, плазмено, ултразвуково, електроимпулсно, магнитоимпулсно, магнитоабразивно и електрохимично обработване и комбинирането им, както между тях, така и с  конвенционални методи за обработване.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

  • Задвижване и управление на производствена техника
    • Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет,  образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Комплексно оформяне на завършилите студенти за използване, поддържане в изправност и конструиране на стандартна и специална производствена техника и системи за машиностроенето; Запознаване със специфични особености на техническите средства за задвижване и управление на стандартна и специална производствена техника и системи за машиностроенето; Осигуряване на професионално общуване на завършилите студенти със специалисти в областта на хидравлика, пневматика, електроника и компютърна техника.
      Основните теми обхващат механични характеристики на работни механизми в машиностроенето, съвместна работа на двигател и работен механизъм, методи и технически средства за управление на електро-, хидро- и пневмо- двигатели, различни нива и елементна база на системи за управление на машиностроителна производствена техника - релейни, програмируем контролер, цифрово програмно управление и взаимодействието им в йерархични структури за управление.
       

      Лектори:

      доц. д-р инж. Григор Стамболов

  • Изработване на детайли със сложна форма с помощта на САМ системи
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно- технологичния факултет, за образователно -квалификационната степен “бакалавър”.
      Основната цел на дисциплината е да задълбочи, разшири и доближи до практиката познанията на студентите в областта на настройването на основните видове металорежещи машини с CNC и най често използуваните инструменти и приспособления. По такъв начин те ще могат да настройват някой основни видове металорежещи машини със CNC. Това ще спомогне за по лесната им професионална реализация.
      Разглеждат се най-важните етапи на настройването на основните видове металорежещи машини с CNC – стругови, фрезови, обработващи центри, шлифовъчни, обемни и нишкови ерозийни машини. Разглежда се не само настройването на размер, но и осигуряването на условия за поддържане на стабилен процес. Разглежда се и измерването и настройването на някой важни параметри на машините с CNC.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Панчо Данаилов

  • Изследване на операциите и симулационно моделиране
    • Задължително избираемадисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет – София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Целта на учебната дисциплина е студентите да получат знания по теоретичните основи на изследване на операциите с фокус върху PERT/CPM, теория на масовото обслужване, теория на складовите стопанства, симулационното моделиране и свързаните с него приложни науки -т.е. специфичните раздели на изследване на операциите, имащи по-широко приложение в индустрията. Цели се студентите да придобият умения да преценяват областите на приложение на разглеждания теоретичен апарат, да провеждат анализи и да решават индустриални проблеми, ползвайки съответното програмно осигуряване. Студентите се запознават с теоретичните основни и практическото приложение на индустриално-ориентираните аспекти на изследване на операциите.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Индустриални информационни системи (PDM)
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационната степен “магистър”.
      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за най-новите технологии и насоки на развитие в областта на информационното осигуряване на предприятието, познания, необходими за дефиниране на изискванията и внедряване на съвременна информационна система в машиностроенето. Те следва да са усвоили умения да използват методите и техническите инструменти, част от всяка една съвременна машиностроителна организация, в частност при използване на PDM, PLM и ERP системи, да планират и управляват проекти, да изграждат нови знания и умения.
      Студентите получават начални познания за общите принципи, методи и подходи на технологиите за управление на инженерни бази данни, както и за архитектурата и потребителският им интерфейс. Разглеждат се методи и подходи за работа с най-разпространените автоматизирани информационни системи, ползвани в машиностроително предприятие, актуализиране и управление на информацията за проектираните и произвежданите продукти. Подробно се запознават с съвременната и широкоизползвана в индустриалната практика информационна технология.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Индустриални информационни системи и големи обеми данни
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен
      “бакалавър”.

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за най-новите технологии и насоки на развитие в областта на информационното осигуряване на предприятието, както и основни понятия и познания, необходими за дефениране на изискванията и внедряване на съвременна информационна система, да изграждат нови знания и умения.

      Студентите получават основни познаия и умения да използват методите и техническите инструменти, част от всяка една съвременна индустриална организация, да планират и управляват проекти. Основно се разглеждат видовете актуални индустриални информационни системи, както и възможностите за обработка на големи обеми данни чрез съвременен приложен инструментариум. Акцентира се върху методите и средствата за практическата приложимост при развитието на нови продукти и процеси в машиностроенето.

      Лектори:

      доц. д-р д-р инж. Яна Стоянова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Индустриални роботизирани системи и технологии
    • Дисциплината “Индустриални роботизирани системи и технологии”  е задължителен базисен учебен курс от бакалавърската програма на специалността „Дигитални индустриални технологии“. Студентите получават основни познания и умения за прилагане на технологиите на виртуалното инженерство и виртуалното прототипиране при развитието на нови продукти и процеси.
      Целта на дисциплината е студентите да изучат и да могат да прилагат подходите, методите и техническите средства за Индустриални роботизирани системи и технологии и в съответствие със своите интереси и потребности да придобиват нови знания и възможности в тази предметна област.
      След приключване на дисциплина, студентите ще придобият следните знания и умения:
      •    знания за най-новите роботизирани технологии, ползвани при индустриалните роботизирани системи;
      •    умения за прилагане методите и техническите инструменти на роботизираните технологии.

      Лектори:

      проф. дтн инж. Сашо Гергов

  • Инженерни анализи
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за най-новите CAD/CAE технологии, ползване при извършване на инженерни анализи при развитие и изследване на продукти и процеси и умения да използват методите и техническите инструменти на виртуалното инженерство и по-специално на инженерните пресмятания и симулации, да интерпретират и реализират резултатите, получени от симулациите и оптимизацията на индустриални продукти и системи, да изграждат нови знания и умения.

      Студентите получават основни познания и умения за прилагане на технологиите на виртуалното инженерство и виртуалното прототипиране. Основно се разглеждат стратегиите и техниките за провеждане на инженерни анализи чрез съвременен приложен инструментариум. Акцентира се върху методите и средствата за практическата приложимост при развитието на нови продукти и процеси в машиностроенето.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Инженерни анализи и методи (МКЕ)
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “магистър”.

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за най-новите CAD/CAE технологии, ползване при извършване на инженерни анализи при развитие и изследване на продукти и процеси и умения да използват методите и техническите инструменти на виртуалното инженерство и по-специално на инженерните пресмятания и симулации, да интерпретират и реализират резултатите, получени от симулациите и оптимизацията на индустриални продукти и системи, да изграждат нови знания и умения.

      Студентите получават основни познания и умения за прилагане на технологиите на виртуалното инженерство и виртуалното прототипиране. Основно се разглеждат стратегиите и техниките за провеждане на инженерни анализи чрез съвременен приложен инструментариум. Акцентира се върху методите и средствата за практическата приложимост при развитието на нови продукти и процеси в машиностроенето.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Инженерни бази данни
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”, както и за студенти от специалността „Инженерна екология” на Машинно-технологичен факултет за образователно-квалификационната степен “магистър”.
      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за най-новите технологии и насоки на развитие в областта на информационното осигуряване на предприятието, познания, необходими за дефиниране на изискванията и внедряване на съвременна информационна система в машиностроенето, както и базови познания за следващо обучение по специализиращи дисциплини, част от магистърската програма на същата специалност. Те следва да са усвоили умения да използват методите и техническите инструменти, част от всяка една съвременна индустриална машиностроителна организация, да планират и управляват проекти, да изграждат нови знания и умения.
      Студентите получават начални познания за общите принципи, методи и подходи на технологиите за управление на инженерни бази данни, както и за архитектурата и потребителският им интерфейс. Разглеждат се методи и подходи за работа с най-разпространените СУБД (Системи за Управление на Бази Данни), както и за интегриране на различните видове информация, въпросите за избор на най-ефективен инструментариум за създаване, актуализиране и управление на информацията за проектираните и произвежданите продукти. Подробно се запознават със съвременната и широкоизползвана в машиностроителната практика информационна технология.

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Инструментални машини
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”. След завършване на курса студентите трябва да познават основните видове инструментални машини и да ги използват правилно и ефективно при реализирането на различни технологични процеси. Разглежда се приложимостта, устройството и управлението на широка група от инструментални машини: металорежещи (стругови, фрезови, пробивни, шлифовъчни, стъргателни, дълбачни, протеглящи, зъбо- и резбообработващи и др.), металообработващи машини (механизирани чукове, преси, машини за огъване на листов и прътов материал, за изтегляне, отрязване и др.), дърворежещи машини, екипировката към инструменталните машини, както и на системи от машини (автоматични линии, ГПС, РПС).

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Инструментални машини
    • Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност „Дигитални индустриални технологии“ на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен "бакалавър".

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за: (а) конструирането и пресмятането на възлите и механизмите от инструменталните машини (ИМ); (б) създаването на модулни и реконфигуриращи се ИМ и производствени системи; и (в) базови познания за проектирането на системите за управление на ИМ, познания, необходими за Програмиране на индустриални системи и Програмиране на индустриални системи - курсов проект.

      Студентите получават знания за конструирането и пресмятането на ИМ. Изучават се подходите за проектиране на модулните и реконфигуриращите се инструментални машини и производствени системи. Разглеждат се въпросите, свързани с геометричната система, главните и подавателните преводи, направляващите, системите за управление, техническата диагностика на ИМ, производствените системи и процеси, както и създаването на реконфигуриращи се инструментални машини и производствени системи.

       

       

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

  • Инструментални машини - 2
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да познават методологията на проектиране и методите за пресмятане на елементите, възлите и системите на инструменталните машини и да ги използват правилно и ефективно при създаване на нови машини и екипировка.
      Разглежда се методологията на проектиране и пресмятане на всички основни системи на инструменталните машини (кинематична, геометрична, за управление, за мазане, за охлаждане, за стружкоотвеждане и т.н.), и някои от основните им възли (вретенни и направляващи).

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Инструментални машини - курсов проект
    • Избираем проект за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      След завършване на обучението студентите трябва да познават методологията на проектиране и методите за пресмятане на елементите, възлите и системите на инструменталните машини и да ги използват правилно и ефективно при създаване на нови машини и екипировка.
      Проектът включва проектиране на избрана машина с пресмятане на всички основни възли и елементи, и конструиране на някои от тях.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

  • Инструментални машини и автоматизирани системи
    • Задължителна учебна дисциплина за студентите от специалности ”Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и  ”Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет, изравнително обучение за образователно-квалификационна степен „магистър".
      След завършване на курса студентите трябва да познават основните видове инструментални машини и да ги използват правилно и ефективно при реализирането на различни технологични процеси.
      Разглежда се приложимостта, устройството и управлението на широка група от инструментални машини: металорежещи (стругови, фрезови, пробивни, шлифовъчни, стъргателни, дълбачни, протеглящи, зъбо- и резбообработващи и др.), металообработващи машини (механизирани чукове, преси, машини за огъване на листов и прътов материал, за изтегляне, отрязване и др.), дърворежещи машини, екипировката към инструменталните машини, както и на системи от машини (автоматични линии, ГПС, РПС).

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Инструменти и инструментална екипировка за ММ с ЦПУ
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” за образователно квалификационна степен ”бакалавър”.
      Студентите се запознават с основните принципи и подходи при компютърното проектиране на режещи инструменти и на инструментална екипировка и се задълбочават познанията им в областта на режещите инструменти и инструменталната екипировка.
      Главната цел на дисциплината е да запознае студентите с основните принципи и подходи при компютърното проектиране на режещи инструменти и инструментална екипировка и да задълбочи познанията им в областта на режещите инструменти и инструменталната екипировка. Курсът им дава основни и съвременни знания за режещите инструменти, за оптимизацията на отделните им елементи. Запознава ги с инструменталната екипировка за високоскоростни обработки и с принципите на проектиране на модулни приспособления.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Инструменти и инструментална екипировка за ММ с ЦПУ - курсов проект
    • Избираем проект за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Студентите се запознават с основните принципи и подходи при компютърното проектиране на режещи инструменти.
      Главната цел на курсовият проект е да запознае студентите с основните принципи при компютърното проектиране на режещи инструменти. След завършването и, студентите трябва да могат да проектират самостоятелно някои основни типове режещи инструменти с използването на 3D моделиери като SolidWorks или Pro/Engineer.

      Лектори:

  • Интелигентни методи при проектиране в индустрията
    • Избираема дисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет – София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Целта на учебната дисциплина е студентите да получат знания за пресмятането на машините, екипировката, инструментите, транспортните средства и други видове машини чрез редица компютърно методи. Тези пресмятания са насочени както към проектиранета на нови изделия, така и към тяхното реконструиране при модернизация. Застъпени са различни видове методи за пресмятане, за оптимизация, както и някои от методи на изкуствения интелект – невронни мрежи, мрежи на Петри и др.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Интелигентни методи при проектиране в машиностроенето
    • Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Студентите да получат основни познания за методологията на пресмятането на машини и съоръжения чрез компютърни методи, за методите на оптимизация на конструкциите, за теорията на мрежите и др.
      В дисциплината са застъпени редица методи за пресмятане (МКЕ, МКР и МГЕ) и интелигентни методи за оптимизация. Представени са невронните мрежи, приложимостта на мрежите на Петри и обобщените мрежи.

       

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Интелигентни методи при проектиране в машиностроенето
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационната степен “магистър”.
      Целта на учебната дисциплина е студентите да получат основни познания за пресмятането на машините, екипировката, инструментите, транспортните средства и др. видове машини чрез редица компютърни методи. Тези пресмятания са насочени както към проектирането на нови изделия, така и към тяхното реконструиране при модернизация.
      В дисциплината са застъпени различни методи за пресмятане, за оптимизация, както и някои от методите на изкуствения интелект – невронни мрежи, универсални мрежи на Петри, сигнално-интерпретиращи мрежи на Петри и др.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Интернет технологии
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Целта на учебната дисциплина е да даде фундаментална теоретична подготовка на студентите в областта на интернет технологии, интернет, екстранет и интранет, да изгради у студентите умения за правилна преценка на областите на приложение на различните технологиите при подготовка на технически, учебни и информационни продукти в среда на Интернет, да изгради система от знания, ориентирани към тази съвременна, мощна и широко използвана в световната практика компютърна технология и да развие и усъвършенства нивото на компютърната им грамотност.
      Дисциплината запознава студентите с теоретичните основи и практическото приложение на индустриално-ориентираните аспекти на Интернет технологиите.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Интернет технологии в индустриални среди
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Целта на учебната дисциплина е да даде фундаментална теоретична подготовка на студентите в областта на интернет технологии, интернет, екстранет и интранет, да изгради у студентите умения за правилна преценка на областите на приложение на различните технологиите при подготовка на технически, учебни и информационни продукти в среда на Интернет, да изгради система от знания, ориентирани към тази съвременна, мощна и широко използвана в световната практика компютърна технология и да развие и усъвършенства нивото на компютърната им грамотност.
      Дисциплината запознава студентите с теоретичните основи и практическото приложение на индустриално-ориентираните аспекти на Интернет технологиите.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Компютърни системи за проектиране в машиностроенето
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност: “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен “бакалавър” и допълващо обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат тримерен CAD пакет при проектиране на машини и екипировка с цел изграждане на базови знания и умения за решаване на инженерни задачи в областта на машиностроенето. Така се дават основни познания за следващо обучение по специализиращи дисциплини в тази област и при реализация курсовите проекти.
      Студентите получават начални познания за общите принципи, методи и подходи на CAD технологиите, както и за архитектурата и потребителския им интерфейс. Основно се разглеждат стратегиите и техниките за геометрично моделиране с използване на тримерен моделиер. Акцентира се върху методите и средствата за практическата приложимост при работа с 3D моделиери при проектиране в машиностроенето .

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Компютърни системи за проектиране в машиностроенето
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-допълващо обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат тримерен CAD пакет при проектиране на машини и екипировка с цел изграждане на базови знания и умения за решаване на инженерни задачи в областта на машиностроенето. Така се дават основни познания за следващо обучение по специализиращи дисциплини в тази област и при реализация курсовите проекти.
      Студентите получават начални познания за общите принципи, методи и подходи на CAD технологиите, както и за архитектурата и потребителския им интерфейс. Основно се разглеждат стартегиите и техниките за геометрично моделиране с използване на тримерен моделиер. Акцентира се върху методите и средствата за практическата приложимост при работа с 3D моделиери при проектиране в машиностроенето .

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Компютърно интегрирани системи
    • Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Индустриален мениджмънт” на Стопанския факултет, ТУ – София, образователно-квалификационна степен “бакалавър”
      Основната цел на дисциплина Компютърно интегрирани системи е да даде обща представа и основни знания, осъществяващи прехода от общонаучните към конструктивните и технологични знания в областта на компютърно интегрираното производство. Дисциплината дава на студентите необходимите знания за използване на различни компютърни технологии за моделиране, анализиране и изграждане на различни интелигентни системи в областта на компютърно интегрираното производство, както за развитие на творческото мислене.
      Основните проблеми които се разглеждат са: принципи, структури и модели на компютърно-интегрираните системи, CNC машини и промишлени роботи, компютърни технологии, планиране на технологични процеси и др. Акцентирано е върху възлови въпроси за съвременното равнище на изграждане и управление на тези системи.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дтн инж. Сашо Гергов

  • Компютърно интегрирано производство
    • Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Мениджмънт и бизнес информационни системи” на Стопанския факултет, ТУ – София, образователно-квалификационна степен “бакалавър”
      Основната цел на дисциплина Компютърно интегрирано производство е да даде обща подготовка и основни знания, осъществяващи прехода от общонаучните към инженерните и технологични знания в областта на компютърно интегрираното производство. Дисциплината дава на студентите основни знания за използване на различни компютърни технологии за моделиране, анализиране и изграждане на различни производствени системи в областта на компютърно интегрираното производство, както за развитие на творческото мислене.
      Основните проблеми които се разглеждат са: принципи, структури и модели на компютърно интегрираното производство, CNC машини и индустриални роботи, компютърни технологии, технологична подготовка и планиране на производствени процеси и др. Акцентирано е върху възлови въпроси за съвременното равнище на изграждане и управление автоматизираното производство.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дтн инж. Сашо Гергов

  • Компютърно проектиране на машини, процеси и системи
    • Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност: “Компютърно проектиране и технологии в машиностроителното” и "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичния факултет,  за образователно-квалификационна степен “магистър”.

      Учебната дисциплина е предназначена да запознае студентите с прилагането на CAD/CAM/CAE технологиите в машиностроенето като ги подготви за практическото им прилагане.

      Дисциплината е насочена към задълбочаване и разширяване познанията на студентите с ефективното използване на интелигентни тримерни моделиери за проектиране, конструиране и оптимизиране на изделия , екипировка и съоръжения . Използват се 3D моделиери, пакети за изчисления и анализ на конструкциите с крайни елементи, генериране на NC програми, симулиране на поведението на процеси и системи.

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Компютърно проектиране на режещи инструменти - Курсов проект
    • Курсов проект за избрана дисциплина с поз.№ 41 (ВCADТМ 41-3) за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на  Машинно-технологичния факултет, за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
       НА ДИСЦИПЛИНАТА: Студентите се запознават с основните принципи и подходи при компютърното проектиране на режещи инструменти.
      Главната цел на курсовата работа е да запознае студентите с основните принципи при компютърното проектиране на режещи инструменти. След завършването и, студентите трябва да могат да проектират самостоятелно някои основни типове режещи инструменти с използването на 3D моделиери като: SolidWorks или Pro/Engineer

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Компютърно проектиране на сложни формообразуващи повърхнини - RAPID TOOLING
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и ги използват за решаване на инженерни задачи по проектиране на сложни формообразуващи повърхнини с технологиите за бързо изграждане на инструменти (Rapid Tooling).
      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на сложни формообразуващи повърхнини . Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на технологиите за бързо изготвяне на инструменти (RAPID TOOLING), с използване на 3D моделиери, пакети за изчисления и симулиране на поведението на процеса на запълване.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Компютърно проектиране на сложни формообразуващи повърхнини – RAPID TOOLING
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър” и допълващо обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и ги използват за решаване на инженерни задачи по проектиране на сложни формообразуващи повърхнини с технологиите за бързо изграждане на инструменти (Rapid Tooling).
      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на сложни формообразуващи повърхнини . Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на технологиите за бързо изготвяне на инструменти (RAPID TOOLING), с използване на 3D моделиери, пакети за изчисления и симулиране на поведението на процеса на запълване.

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Компютърно проектиране на сложни формообразуващи повърхнини – RAPID TOOLING
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет, допълващо обучение за образователно квалификационна степен "магистър".

      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и ги използват за решаване на инженерни задачи по проектиране на сложни формообразуващи повърхнини с технологиите за бързо изграждане на инструменти (Rapid Tooling).
      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на сложни формообразуващи повърхнини. Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на технологиите за бързо изготвяне на инструменти (RAPID TOOLING), с използване на 3D моделиери, пакети за изчисления и симулиране на поведението на процеса на запълване.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Компютърно проектиране на формообразуващи инструменти
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност "Дигитални индустриални технологии" при Машинно-технологичния факултет, образователно-квалификационна степен "магистър".

      Целта на учебната дисциплина е да допринесе за разширяване и задълбочаване на познанията на студентите в областта на CAD/CAM/CAE технологията и особено в работата със сложни скулптурни повърхнини. След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и ги използват за решаване на инженерни задачи по проектиране на сложни формообразуващи инструменти.

      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на сложни свободни форми за формообразуващи инструменти. Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на производство. Обучението има теоретико-приложен характер, утвърждава у студентите познания и умения за работа с най-разпространените CAD/CAM/CAE системи при автоматизираното проектиране и производство, обогатява знанията за съвременната, широко използвана в практиката компютърна технология, както и да допринесе за умения за работа в екип и да развие и усъвършенства нивото на проектната работа на студентите.

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Контрол и диагностика на производствена техника в машиностроенето
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен “Бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да познават диагностичните особености на производствената техника в машиностроенето, да диагностицират същата техника на различни нива и да я поддържат в изправност.
      В основните теми са обхванати диагностичните особености на производствената техника в съвременното машиностроителното производство, моделите за диагностициране състоянието на възли, системи и машини, методи и технически  средства за получаване на първична диагностична информация, подготвяне и използване на същата информация от диагностични системи от различни йерархични нива.

       

      Лектори:

      доц. д-р инж. Тотю Гешев

  • Мениджмънт на качеството
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Индустриални технологии” към Машинно-технологичния факултет, образователно-квалификационната степен “бакалавър”.
      Учебното съдържание по дисциплината включва четири раздела:
      – Същност на управлението на качеството. .В този раздел се въвеждат основните понятия, жизнения цикъл на машиностроителните изделия, елементите и основните функции на системата по качеството. Изучават се основните стъпки за въвеждане на Тотално управление на качеството (TQM).Прави се преглед на стандарта ISO9000 и въведение в CAQ.
      – Статистически методи за управление на качеството, където студентите се запознават с определянето на основните статистически характеристики и приложението на най-важните статистически методи.
      – Надеждност на машиностроителните изделия – въвеждат се основните понятия и най използуваните  статистически характеристики.
      Целта на дисциплината е да се запознаят студентите и да могат да използват методите, стандартите и специализиран софтуер за осигуряване  на качеството на машиностроителната продукцията на всички фази на жизнения цикъл. Акцентира се основно на контрола и управлението в сферата на производството и експлоатацията. Разглеждат се и важните стъпки по документирането на системите за управление на качеството.

      Лектори:

  • Моделиране на сложни свободни повърхнини
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност "Дигитални индустриални технологии" при Машинно-технологичния факултет, образователно-квалификационна степен "магистър".

      Целта на учебната дисциплина е да допринесе за разширяване и задълбочаване на познанията на студентите в областта на CAD/CAM/CAE технологията и особено в работата със сложни скулптурни повърхнини. След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и ги използват за решаване на инженерни задачи по проектиране на сложни формообразуващи инструменти.

      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на сложни свободни форми за формообразуващи инструменти. Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на производство. Обучението има теоретико-приложен характер, утвърждава у студентите познания и умения за работа с най-разпространените CAD/CAM/CAE системи при автоматизираното проектиране и производство, обогатява знанията за съвременната, широко използвана в практиката компютърна технология, както и да допринесе за умения за работа в екип и да развие и усъвършенства нивото на проектната работа на студентите.

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Обработване на материалите и инструментална екипировка
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”. Целта е да се дадат на студентите основни знания, свързани с процесите на рязане чрез образуване на стружка, с кинематичните потребности при осъществяването на различните процеси, с възможните схеми за реализация на процесите, с научните подходи при взимането на оперативни решения и при конструирането на инструменталната екипировка, реализираща конкретни технологични процеси. В лекционния материал се разглеждат знания, свързани с общите процеси на процеса рязане на материалите, като получаването на стружка, избора на инструментален материал, трайността на режещите инструменти, топлинните процеси в зоната на рязане, както и спецификата на отделните процеси – струговане, свредловане (зенкероване, райбероване), фрезоване, протегляне, зъбонарязване, резбонарязване, шлифоване и щанцоване.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Поддържане, ремонт и модернизация на производствена техника
    • Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност „Индустриални технологии” на Машинно-технологичен факултет,  образователно-квалификационната степен “бакалавър
      След завършване на курса студентите трябва да познават методологията на поддържането на машини и съоръжения, средствата и начините за провеждане на техния ремонт, направленията на модернизацията им и др.
      Разглежда се организацията и управлението на дейността по поддържане на машините, технологията на ремонта и направленията за тяхната модернизация.

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Приложение на методите на изкуствен интелект в технологичното проектиране
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, за образователно- квалификационна степен „бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат основните методи, използвани в областта на изкуствения интелект и да са запознати с проблеми при създаването на интелигентни системи, свързани с придобиване, представяне, натрупване и интелигентно използване на значителни по обем знания.
      В дисциплината се разглежда същността на изкуствения интелект и на експертните системи  (ЕС), подходите за представяне на знания и механизмите за извод в ЕС, методите за автоматизирано разсъждаване и инструменталните средства за изграждане на ЕС, както и областта на приложение на ЕС в технологичното проектиране. Обърнато е специално внимание на особеностите и приложението на невронните мрежи, клъстеризиращите алгоритми, хибридните системи и генетичните алгоритми в технологичното проектиране.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Програмиране на CNC машини
    • Задължителна дисциплина за  студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно- технологичен факултет за образователно - квалификационната степен “бакалавър”.
      В първия раздел се разглеждат основните етапи на технологичната подготовка за металорежещи машини с CNC. Разглеждането на програмирането и настройването на металорежещите машини със CNC e на базата на технологичните задачи, които се поставят за постигане на необходимата точност и производителност. Разглежда се приложението на ръчно, диалогово автоматично и автоматично програмиране с използването на САD/CAM.
      Основната цел на дисциплината е студентите да се научат да разработват технологични процеси и управляващи програми за изработване на ротационно-симетрични и корпусни детайли върху металорежещи машини с CNC. Запознаването с настройването на металорежещите машини с CNC има за цел да даде възможност на студентите за пряко наблюдение и разбиране на връзката между управляващата програма технологичните бази на  детайла, базите на машината и режещите инструменти.

       

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Цветан Калдъшев

      Лектори:

  • Програмиране на CNC машини и системи
    • Задължително избираема дисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет – София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Основната цел е студентите да се научат да разработват технологични процеси и управляващи програми за изработване на ротационно-симетрични и корпусни детайли върху металорежещи машини с CNC. Запознаването с настройването на металорежещите машини с CNC има за цел да даде възможност на студентите за пряко наблюдение и разбиране на връзката между управляващата програма, технологичните бази на детайла, базите на машината и режещите инструменти.

      Разглеждат се основни етапи на технологичната подготовка на металорежещите машини със CNC. Обръща се внимание на програмирането и настройването на такива машини, с цел постигане на необходимата точност и производителност. Разглежда се програмирането в ISO код, макропрограмирането, диалогово автоматично програмиране и приложение на CAM системи. Отделено е внимание на измерването върху самата машина и използването на измервателни машини.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Цветан Калдъшев

      Лектори:

  • Програмиране на CNC машини с САМ системи
    • Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен “МАГИСТЪР”.
      В основната част от материала се разглеждат въпроси, свързани с генерирането на  управляващи NC програми в CAM модула на Pro/ENGINEER и някой други САМ продукти за различни видове металорежещи машини със CNC. Разглежда се и приложението на допълнителните възможности на съвременните металорежещи машини със CNC за програмиране, автоматичен контрол на размерите, функцията за “живота на инструментите” и др.
      Основни цел на дисциплината е студентите да се научат да прилагат САМ (Computer Aided Manufacturing) модули на CAD/CAM пакетите (CAM модула на Pro/ENGINEER и някой други) за създаване на управляващи програми за металорежещите машини с CNC, да използват измервателни глави и DNC режим. Допълнително се разглеждат въпроси, свързани с програмиране и настройване на някой други видове металорежещи машини с CNC.
       

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Цветан Калдъшев

      Лектори:

  • Програмиране на индустриални системи
    • Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност „Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен „бакалавър”. След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания да: (а) разработват технологични процеси и управляващи програми за изработване на ротационно-симетрични и корпусни детайли върху металорежещи машини с CNC, (б) проектират системи за управление чрез програмируеми контролери, на базата на моделите дефинирани в стандартите IEC 61131-3 и IEC 61499, познания, необходими за Програмиране на индустриални системи – курсов проект, както и базови познания за следващо обучение по Програмиране на CNC машини с CAM системи от магистърската програма „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето“. Студентите получават знания за управлението на индустриални системи чрез програмиране на програмируеми логически контролери и металорежещи машини със CNC. Разглеждането на програмирането и настройването на металорежещите машини с CNC e на базата на технологичните задачи, които се поставят за постигане на необходимата точност и производителност. Изучават се референтната архитектура, езиците и моделите, дефинирани в стандартите IEC 61131-3 и IEC 61499. Отделено е специално внимание на математическия апарат на мрежите на Петри, верифицирането и валидирането на проектираните модели за управление. Акцентирано е върху възлови въпроси при изграждането на моделите за управление на индустриалните системи.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Григор Стамболов

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Цветан Калдъшев

  • Програмиране на индустриални системи – курсов проект
    • Дисциплината “Програмиране на индустриални системи – курсов проект”  е задължителна базисна дисциплина от бакалавърската програма на специалността „Дигитални индустриални технологии“. Този курс е предназначен да задълбочи познанията в областта на програмиране на индустриални системи, за изискванията при тяхното моделиране, както и за методите за програмиране на системи за управление.
      Целта на дисциплината е студентите да приложат и разширят познанията си по прилагането на подходите, методите и техническите средства за програмиране на индустриални системи.
      След завършване на проекта, студентите ще:
      •    познават методологията за управление на индустриални системи чрез програмируеми логически контролери и CNC машини;
      •    проектират IEC 61131 и IEC 61499-базирани системи за управление за програмируеми контролери;
      •    разработват управляващи програми за CNC машини.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Григор Стамболов

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Цветан Калдъшев

  • Проектиране на инструменти и инструментална екипировка
    • Избираема дисциплина за  студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” за образователно квалификационна степен ”бакалавър”.
      Студентите се запознават с основните принципи и подходи при компютърното проектиране на режещи инструменти и на инструментална екипировка.
      Главната цел на дисциплината е да запознае студентите с основните принципи при компютърното проектиране на режещи инструменти и инструментална екипировка. Курсът им дава основни и съвременни знания за режещите инструменти, за тяхното профилиране, за оптимизацията на отделните им елементи. Запознава ги с инструменталната екипировка за високоскоростни обработки и с принципите на проектиране на модулни приспособления.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Проектиране на технологични процеси за механично обработване
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, за образователно квалификационна степен „бакалавър” и задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичен факултет, допълващо обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      Целта на дисциплината е студентите да се запознаят с основните етапи при проектирането и след завършване на курса да могат да проектират технологични процеси за механично обработване на различни фамилии от детайли в различни условия на производство (ръчно и в CAM среда), да проектират технологични процеси за сглобяване на изделия в CAD среда и да прилагат макропрограмиране за съставяне на NC- програми за  CNC машини. Това ще им позволи бързо и компетентно да вземат решения, свързани с целесъобразно прилагане на методите за обработване и самостоятелно проектиране на технологични процеси, осъществяващи качествените показатели и надеждността на изделията.
      В учебната дисциплина са разгледани методиката и основните етапи при проектиране на технологични процеси (ТП) на базата на типови технологии за изработване на характерни детайли, използвани в индустрията. Отделено е специално внимание на проектирането на ТП при използването на CNC машини, на макропрограмирането и на проектирането в САМ среда. Предвидено е проектиране на технологични процеси за сглобяване на изделията в условията на конвенционалното производство и проектиране в CAD среда.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

  • Проектиране на технологични процеси за механично обработване - Курсов проект
    • Избираем проект за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат на практика проектиране на технологични процеси за механично обработване върху ММ с ЦПУ на детайли от типа на ротационно-симетрични и призматично-корпусни с помощта на компютър (CAM проектиране), да съставят ръчно NC-програми за ММ с ЦПУ, да проектират технологична екипировка и технологични процеси за сглобяване на изделия в CAD среда.
      Заданието за проектиране включва всички основни етапи на проектирането на технологични процеси за механично обработване на ротационно-симетрични и корпусни детайли – технологичен анализ на конструкцията, избор на вида и определяне на последователността на изпълнение на технологичните преходи, избор на машини, режещи инструменти и режими на рязане, проектиране в САМ среда и генериране на G-кода за CNC машини. Предвижда се проектиране на установъчно приспособление в CAD среда и проектиране на технологичен процес за сглобяване на изделие в CAD среда.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

  • Производствена техника
    • Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност „Инженерна логистика” на Машиностроителен факултет на ТУ-София, образователно-квалификационна степен „бакалавър”.

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за основните видове производствени машини, технологичните им възможности, приложението им, както и начините за тяхното управление. Познания, необходими за дисциплините „Машинни елементи“, „Роботизирани производствени системи“ и др.

      Разглежда се приложимостта, устройството и управлението на различни видове производствени машини: металорежещи (стругови, фрезови, пробивни, шлифовъчни, стъргателни, протеглящи и др.), металообработващи (механизирани чукове, преси, машини за огъване и т.н.)., екипировката към производствените машини, както и системи от производствени машини.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

  • Производствени машини
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен
      “бакалавър”.

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за технологичните възможности на разглежданите машини, приложението, устройството и конструктивните им особености, както и начините за тяхното управление, познания, необходими за Инструментални машини, както и базови познания за следващо обучение по Производствени технологии II и Производствени технологии III. В тази дисциплина студентите получават знания за производствените машини. Разглеждат се машини и съоръжения за производство на отливки, пластична деформация, заваряване и термична обработка, както и за металорежещи машини.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

  • Производствени машини и системи
    • Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалност “Информационни технологиив индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет –София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Цел на дисциплината е да запознае студентите с основните видове производствени машини, техните възли, елементи, механизми и екипировка, начините за управление и принципите за проектиране и пресмятане, както и да ги използват правилно и ефективно при реализирането на различни технологични проекти.

      Разглежда се приложимостта, устройството и управлението на широка група от производствени машини –стругови, фрезови, пробивни, шлифовъчни, стъргателни, дълбаечни, протеглящи и др., екипировката към тях, както и на системи от машини (автоматични линии, Гъвкави Производствени Системи, Реконфигуриращи се Производствени Системи).

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      проф. дтн инж. Георги Попов

  • Производствени технологии
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Инженерна екология” на Машинно-технологичен факултет, изравнително обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      Целта е студентите да се запознаят с основните методи за обработване, използвани в индустрията и да получат знания и умения за проектиране на технологични процеси за обработване на детайлите. Това ще им позволи бързо и компетентно да вземат решения, свързани с целесъобразно прилагане на методите за обработване и технологичните процеси, осъществяващи качествените показатели и надеждността на изделията.
      В учебната дисциплина са разгледани основите на рязане на материалите, инструменти и машини (включително и ММ с ЦПУ), използвани за реализиране на най-разпространените методи за обработване - струговане, пробиване, фрезоване, протегляне, шлифоване, електрофизични и електрохимични технологии, основаващи се на енергийни въздействия и основите на технология на машиностроенето. Проектирането на технологични процеси е изложено на базата на типови технологии за изработване на характерни детайли в машиностроенето и съставяне на управляващи програми за ММ с ЦПУ, технология на автоматизираното производство и проектиране в CAD/CAM среда. В края на курса студентите трябва да имат знания, свързани с основните и специални методи за обработване и да могат да проектират технологични процеси върху конвенционални машини за производство на детайли ротационен тип.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

  • Производствени технологии
    • Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ)на Технически Университет – София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Студентите да получат познания за основните технологични методи, процеси на рязане и инструменти за изработване на детайли, да проектират технологични процеси, да избират инструменти ирежими на рязане и да проектират металорежещи машини с ЦПУ, да познават и прилагат основните принципи заосигуряване на качеството на изработваните машиностроителни изделия при минимална себестойност.

      В курса е отделено специално внимание на въпроси, свързани с основните технологични методи, процеси на рязане и инструменти за изработване на детайли в условията на различни типове производство. Въз основа на получените познония се съставят програми за обработване на детайли на с тругови машини с ЦПУ. Лабораторните упражнения са съобразени с наличната база на катедра ТМММ към МТФ.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лъчезар Стоев

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Производствени технологии 2
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Цел на учебната дисциплина е студентите да получат познания за технологичните възможности на основните методи, машини, инструменти и екипировка за механично обработване на детайли чрез стружкоотнемане, да познават и прилагат основните принципи за осигуряване на изискваното качество на изработваните или сглобяваните изделия при минимална себестойност в условията на различни типове производство, да могат да анализират и да проектират технологични процеси.

      Разглеждат се въпроси, свързани с основните технологични методи, инструменти и процеси на рязане за изработване на детайли в условията на различни типове производство. Студентите се запознават с основите на производствените технологии, с начините на осигуряване на качеството и точността на изделията при минимална себестойност. Основно внимание в курса е отделено на проектирането на технологични процеси за обработване на материалите чрез рязане и пластично деформиране с различни инструменти за изработване на характерни ротационни и корпусни детайли на универсални и цифрови машини. Лабораторните упражнения са съобразени с наличната база на катедра ТМММ към МТФ.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лъчезар Стоев

  • Производствени технологии 2 - курсов проект
    • Задължително избираем курсов проект за студентите от специалност "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичния факултет, за образователно-квалификационна степен бакалавър.

      Целта е студентите да се научат да проектират технологични процеси за изработване на детайли и да конструират приспособления за установяване на заготовки за механично обработване. Разработват се технологични процеси за изработване на два детайла: вал - за условията на дребно-серийно производство и корпусен детайл - за условията на серийно производство.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лъчезар Стоев

  • Производствени технологии I (Технология на машиностроенето)
    • Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност "Инженерен дизайн" на МФ на ТУ-София за образователно квалификационна степен „бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да познават основните и специални (електро-физични и електро-химични) методи за обработване, металорежещи машини ( включително и ММ с ЦПУ) и типови технологични процеси и да могат да проектират на практика технологични процеси за механично обработване върху универсални машини на детайли от типа на ротационно-симетричните.
      Основни теми: Технологична подготовка на производството; Производствена концепция в машиностроенето; Структура на технологичния процес; Общи сведения за процеса на рязане; Режещи инструменти и инструментални материали; Общи сведения за металорежещите машини; Струговане; Обработване на отвори; Протегляне; Фрезоване; Шлифоване; Електрофизични методи на обработване; Осигуряване на точността при обработване на детайлите; Проектиране на технологичен процес за механично обработване и за сглобяване; Типови технологични процеси за обработване на корпусни и ротационни детайли, оптични детайли, еластични елементи, магнити и др.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

  • Производствени технологии I (Технология на машиностроенето)
    • Задължителна дисциплина за редовни студенти от специалност “Индустриален мениджмънт” на Стопански Факултет, ТУ-София, образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Целта е студентите да се запознаят с основните методи за обработване, използвани в индустрията и да получат знания и умения за проектиране на технологични процеси за обработване на детайлите. Това ще им позволи бързо и компетентно да вземат решения, свързани с целесъобразно прилагане на методите за обработване и технологичните процеси, осъществяващи качествените показатели и надеждността на изделията.
      В учебната дисциплина са разгледани основите на рязане на материалите, инструменти и машини (включително и ММ с ЦПУ), използвани за реализиране на най-разпространените методи за обработване - струговане, пробиване, фрезоване, протегляне, шлифоване, електрофизични и електрохимични технологии, основаващи се на енергийни въздействия и основите на технология на машиностроенето. Проектирането на технологични процеси е изложено на базата на типови технологии за изработване на характерни детайли в машиностроенето и съставяне на управляващи програми за ММ с ЦПУ, технология на автоматизираното производство и проектиране в CAD/CAM среда. В края на курса студентите трябва да имат знания, свързани с основните и специални методи за обработване и да могат да проектират технологични процеси върху конвенционални машини за производство на детайли ротационен тип.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

  • Производствени технологии II
    • Задължително избираема дисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет –София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAEтехнологиите и да ги използват за решаване на инженерни и индустриални задачи свързани с концептиране на съвременни производствени системи, технологично проектиране, управление на информационните потоц и бързо дигитално производство.

      Студентите се запознават с общите принципи, методи и продходи при компютърно проектиране на изделия, технологично проектиране на процеси в условията на CIM и с дигитално производство. Акцентира се върху основни въпроси, характерни за съвременното равнище на производствените системи, автоматизираното конструктивно и технологично проектиране, виртуалното прототипиране и управление на информационните потоци (PDM).

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дтн инж. Сашо Гергов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Христо Карамишев

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Режещи инструменти
    • Избираем курсов проект за дисциплина с поз. № 30 (ВІТ 30) за студентите от специалност “Индустриални технологии” на  Машинно-технологичния факултет, образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Главната цел на курсовата работа е да научи студентите да проектират режещи инструменти. След завършването и, студентите трябва да могат да проектират самостоятелно някои основни типове режещи инструменти , както и да избират подходящи инструменти при обработването на различни материали.
      Студентите разработват четири задачи. Първата е избор на стругарски ножове със СРП за обработването на конкретен детайл. Студентите проектират още три инструмента – протяжка, зъбонарезен инструмент (зъбодълбачно колело или червячна фреза) и дискова фреза със СРП. Курсовата работа се състои от две части :изчислителна и графична. Тя може да се разработи с компютър или ръчно
       

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Режещи инструменти - курсов проект
    • Избираем курсов проект за дисциплина с поз. № 31  (ВМТМ 31) за студентите от специалност “Машиностроителна техника и технологии” на  Машинно-технологичния факултет на ТУ-София, за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Главната цел на курсовата работа е да научи студентите да проектират режещи инструменти. След завършването и, студентите трябва да могат да проектират самостоятелно някои основни типове режещи инструменти , както и да избират подходящи инструменти при обработването на различни материали.
      Студентите разработват четири задачи. Първата е избор на стругарски ножове със СРП за обработването на конкретен детайл. Студентите проектират още три инструмента – протяжка, зъбонарезен инструмент (зъбодълбачно колело или червячна фреза) и дискова фреза със СРП. Курсовата работа се състои от две части :изчислителна и графична. Тя може да се разработи с компютър или ръчно.
       

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Роботизирани системи и технологии в индустрията
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет за образователно- квалификационна степен “бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да знаят основните принципи, градивни елементи и подсистеми на роботизираните системи; да могат да проектират, компоноват и експлоатират гъвкави производствени модули, клетки и роботизирани системи в областта на индустрията; да разработват технологични процеси и модели на роботизирани системи.
      Основни теми: Място и приложение на промишлените роботи и роботизирани системи в индустрията. Принципи на структурното изграждане на роботизирани системи – основни елементи и подсистеми. Математически модели. Технологична подготовка. Контрол и диагностика при роботизирани системи. Акцентирано е върху възлови въпроси за съвременното равнище на изграждане и управление на роботизираните системи.

      Лектори:

      проф. дтн инж. Сашо Гергов

  • Роботизирани системи и технологии в индустрията
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичен факултет, допълващо обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      След завършване на курса студентите трябва да знаят основните принципи, градивни елементи и подсистеми на индустриални роботи и системи; да познават основните принципи на компоноване и експлоатация на роботи и модули, клетки и роботизирани системи в областта на индустрията.
      Основни теми: Място и приложение на промишлените роботи и роботизирани системи в индустрията. Принципи на структурното изграждане на роботи и роботизирани системи – основни елемени и подсистеми. Основните принципи на технологичната подготовка, контрола и диагностика при роботи и роботизирани системи.

      Лектори:

      проф. дтн инж. Сашо Гергов

  • Роботизирани системи и технологии в индустрията
    • Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет –София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Целта на учебната дисциплина е да даде основни познания за мястото и развитието, както и приложението на роботизираните системи и технологии в индустрията.

      Студентите се запознават с развитието на промишлените роботи, роботизираните системи и технологии. Разглеждат се етапите на автомотизация на производството и ефективността от внедряването на роботизирани системи. Обръща се внимание на типовете роботизирани модули и системи, както и различните математически модели. Студентите се запознават с основното и спомагателно оборудване за роботизирани системи; с управление на робот M430iA 4FH, разглежда се софтуер за програмиране и симулация RoboGuide. Обръща се внимание на етапите на технологична подготовка на роботизираното производство, както и на контрола и диагностиката при роботизираните системи.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дтн инж. Сашо Гергов

  • Рязане на материалите и режещи инструменти
    • Задължителна учебна дисциплина за студентите от специалности ”Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и  ”Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет, изравнително обучение за образователно-квалификационна степен „магистър".
      Главната цел на дисциплината е да запознае студентите с теорията на обработване чрез рязане и с основните видове и типове режещи инструменти, използвани в металообработващата индустрия. Курсът им дава основни и съвременни знания за теорията на рязане, за съвременните режими на рязане както и знания за режещите инструменти: за конструктивните и геометрични им елементи, за тяхното използване при обработване на различни материали, за избора на подходящ инструмент за обработването на конкретна операция.
      В първата част се разглеждат основните машинни операции, характеристиките им и елементите на режимите на рязане. Във втората част се разглеждат свойствата на режещите материали и теорията на проектиране на режещите инструменти. В третата част се разглеждат конструкциите, областите на приложение, геометрията, елементите на режимите на рязане и проектирането на основните типове режещи инструменти. В последните части се разглеждат: стружкообразуване, сили на рязане,температури на рязане и трайност на инструментите.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Галина Николчева

  • Симулационно моделиране в индустрията
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър” и задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичен факултет, допълващо обучение за образователно-квалификационна степен “магистър”.
      Целта на учебната дисциплина е бъдещите бакалври да получат знания по теоретичните основи на симулационното моделиране, статистиката, теория на вероятностите, планиране на експеримент, компютърна графика и анимация за нуждите на симулационното моделиране, същност и функционалност на универсалните системи за симулационно моделиране, области на приложение на симулационното моделиране и технологии в индустрията. Студентите ще придобият умения да преценяват областите на приложение на симулационното моделиране в инженерната дейност, да провеждат системен анализ и изграждат модели на системи, ползвайки симулационен софтуер, да намират решения на проблемите на моделираните системи чрез планиране на експерименти, работа със сценарии и интерпретиране на получените от симулацията резултати, да използват e-Learning средства при усвояване на знания и умения.
      Теоретичната част на дисциплината разглежда раздели на изследване на операциите, мрежови модели, вероятностни модели, статистика, теория на вероятностите, използвани в симулационното моделиране.
      Приложната част на дисциплината включва усвояването на работата и приложението на универсални симулационни програмни продукти.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Симулационно моделиране на процеси и системи в машиностроенето
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърни технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен  факултет, образователно-квалификационна степен “магистър”.

      Целта на учебната дисциплина е бъдещите магистри да получат знания по теоретичните основи на симулационното моделиране, статистиката, теория на вероятностите, планиране на експеримент, компютърна графика и анимация за нуждите на симулационното моделиране, същност и функционалност на универсалните системи за симулационно моделиране, области на приложение на симулационното моделиране и технологии в индустрията. Студентите ще придобият умения да преценяват областите на приложение на симулационното моделиране в инженерната дейност, да провеждат системен анализ и изграждат модели на системи, ползвайки симулационен софтуер, да намират решения на проблемите на моделираните системи чрез планиране на експерименти, работа със сценарии и интерпретиране на получените от симулацията резултати, да използват e-Learning средства при усвояване на знания и умения.
      Теоретичната част на дисциплината разглежда раздели на изследване на операциите, мрежови модели, вероятностни модели, статистика, теория на вероятностите, използвани в симулационното моделиране.
      Приложната част на дисциплината включва усвояването на работата и приложението на универсални симулационни програмни продукти.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Иларио Астинов

  • Симулационно моделиране на процесите на запълване на шприцформи
    • Избираема дисциплина за студенти от специалност "Дигитални индустриални технологии" при Машинно-технологичния факултет, за образователно-квалификационна степен "магистър".

      Целта на учебната дисциплина е да допринесе за разширяване и задълбочаване на познанията на студентите в областта на САЕ технологията и особено при термофлуидни анализи на запълване на инструментите. След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и ги използват за решаване на инженерни задачи по проектиране на сложни формообразуващи инструменти.

      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно симулиране на запълване на формообразуващи инструменти. Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на производство. Обучението има теоретико-приложен характер, утвърждава у студентите познания и умения за работа с най-разпространените CAD/CAM/CAE системи при автоматизираното проектиране и производство, обогатява знанията за съвременната, широко използвана в практиката компютърна технология, както и да допринесе за умения за работа в екип и да развие и усъвършенства нивото на проектната работа на студентите.

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Съвременни индустриални технологии
    • Избираема учебна дисциплина за студенти за специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Целта на дисциплината е да даде на студентите познания за основните технологични методи за окончателно обработване на детайлите, за машините, на които те се реализират, за използваните инструменти и екипировка.
      Разглеждат се въпроси, свързани с процеса на рязане и закономерностите на абразивното обработване. Основно внимание в курса е отделено на методите шлифоване и заточване на абразивни инструменти, хонинговане, свръхзаглаждане и пластично деформиране на характерни ротационни и корпусни детайли на универсални и цифрови машини. Лабораторните упражнения са съобразени с наличната база на катедра ТМММ към МТФ.

       

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лъчезар Стоев

  • Технологии за 3D принт (Rapid Prototyping)
    • Избираемадисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет – София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Целта на учебната дисциплина е да даде основни познания за високотехнологичните възможности на методите и средствата за бързо изграждане на физически прототипи като мощен инструмент за ускоряване на цикъла проектиране-производство, както и информационната и софтуерна среда за реализацията им.

      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при ефективното използване на технологииге за паралелен инженеринг, като основно се фокусира върху методите за бързо изготвяне на прототипи 3D Printна база компютърни модели.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Технологична екипировка
    • Избираема дисциплина за специалност „Индустриални технологии” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен „бакалавър
      След завършване на курса студентите трябва да познават конструкциите екипировка с която са окомплектовани металорежещите машини, базиращите и закрепващите елементи на приспособленията, както и задвижващите устройст-ва за механизирането им.
      Основни теми : Базиращи елементи на приспосо-бленията при базиране по равнинни, цилиндрични и конусни повърхнини; Закрепване на за-готовките – изчисляване на силите на затягане. Прости и комбинирани затягащи елементи и устройства; Центроващи устройства; Пневматични, хидравлични, електро-механични, маг-нитни и вакуумни задвижващи устройства; Приспособления за стругови, кръглошлифовъч-ни, пробивни и фрезови машини; Основни видове спомагателни инструменти.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Георги Йорданов

  • Технология и автоматизация на сглобяването
    • Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Компютърни проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен “магистър”.

      Целта на курса е да запознае студентите с основите на разработването на технологични процеси за сглобяване на изделията.

      В рамките на курса се изучават основите на разработването на технологичните процеси за сглобяване на изделията, които по време заемат около 30% от времето за изработването им.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Йорданка Петрова

  • Технология и приложение на микро електромеханични системи (МЕМС)
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационната степен “магистър”.
      Основната цел на дисциплината е да даде на студентите необходимите знания за същността на микросистемите, тяхното моделиране, приложение и технологии за производство.
      Разглеждат се еластични елементи и микромеханизми, топлинни микросистеми, капацитивни акселерометри, жироскопи, микросистеми за проектори, микропомпи, миркромотори, електромагнитни магнитометри, пиезоелектрични преобразуватели на енергия, биологични и химични микросистеми, тензорезистивни и пиезорезистивни сензори за налягане, актуатори със сплави с памет на формата, електроактивни полимери и метаматериали.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Тодор Тодоров

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Технология на машиностроенето
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Целта на дисциплината е студентите да изучат технологичните възможности на методите за механично обработване, да познават и прилагат основните принципи за осигуряване на качеството на изработваните машиностроителни детайли и сглобявани изделия при минимална себестойност, да могат да анализират и да проектират технологични процеси.
      Разглеждат се въпроси, свързани с основите на технологията на машиностроенето, като: качество и точност на изделията, технологични грешки, етапи на технологичните операции и методи за управление на точността. Основно внимание в курса е отделено на технологичните методи за обработване на материалите чрез рязане и пластично деформиране с различни инструменти. Въз основа на получените познания се проектират технологични процеси за изработване на характерни ротационни и корпусни детайли на универсални и цифрови машини. Лабораторните упражнения са съобразени с наличната база на катедра ТМММ към МТФ.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лъчезар Стоев

  • Технология на машиностроенето
    • Задължителна учебна дисциплина за студентите от специалности ”Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и ”Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет, изравнително обучение за образователно-квалификационна степен „магистър".
      Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат технологичните възможности на методите за механично обработване, да познават и прилагат основните принципи за осигуряване на качеството на изработваните машиностроителни детайли и сглобявани изделия при минимална себестойност, да могат да анализират и да проектират технологични процеси.
      Разглеждат се въпроси, свързани с основите на технологията на машиностроенето, като: качество и точност на изделията, технологични грешки, етапи на технологичните операции и методи за управление на точността. Основно внимание в курса е отделено на проектирането на технологични процеси за обработване на материалите чрез рязане и пластично деформиране с различни инструменти за изработване на характерни ротационни и корпусни детайли на универсални и цифрови машини. Лабораторните упражнения са съобразени с наличната база на катедра ТМММ към МТФ.

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лъчезар Стоев

  • Технология на машиностроенето
    • Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност ”Хидравлична и пневматична техника” на Енергомашиностроителен факултет, образователна- квалификационна степен “бакалавър”.
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат придобитите знания за успешно решаване на задачи свързани с технологичната система “машина-приспособление-инструмент-детайл” за основните и най-често използвани в машиностроенето процеси на обработване чрез стружкоотнемане.
      Основни теми:Видове заготовки и изисквания към тях.Базиране и закрепване на заготовките; Процес на рязане и свързаните с него физически явления-наслойка, топлоотделяне, износване и трайност на инструмента, сили и мощност на рязане; Свредловане -инструменти, елементи на режима на рязане, динамични и технологични особености на процеса, пробивни и пробивно-разстъргващи машини; Фрезоване -инструменти, елементи на режима на рязане, динамични и технологични характеристики на процеса, фрезови машини и екипировка; Резбообработване -инструменти, процес на рязане и методи на резбообработване; Зъбообработване -методи на зъбообработване, зъбообработващи инструменти и машини, кинематични и технологични особености на процеса;Електрофизични , електрохимични и комбинирани методи за обработване- физическа същност, особености и приложение.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Борислав Борисов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Технология на машиностроенето
    • Задължителна учебна дисциплина за студентите от специалност "Транспортна техника и технологии" на Транспортния факултет на ТУ – София за образователно-квалификационна степен „бакалавър”.
      Целта е студентите да се запознаят с основните методи за обработване, използвани в индустрията, и да получат знания и умения за проектирането на технологични процеси за обработване. Това ще им позволи бързо и компетентно да вземат решения, свързани с целесъобразното прилагане на методите за обработване и на технологичните процеси, осигуряващи показателите на качество на
      изделията.
      Разглеждат се основните методи за обработване чрез рязане - струговане, пробиване, фрезоване, стъргане, протегляне, шлифоване, а също така електрофизичните методи за обработване. Във всяка от темите се изучават технологичните възможности на метода за обработване, инструментите, машините и режимът на рязане. Особено внимание е отделено на проектирането на технологични процеси и осигуряването на качеството на произвежданите изделия. Разгледани са типови технологични процеси за изработване на характерни детайли (корпуси, втулки и дискове, валове, елементи на зъбни предавки) и технологичните процеси за сглобяване, като особено внимание е отделено на методите за осигуряване на точността.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Борислав Борисов

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Технология на машиностроенето - 2
    • Избираема учебна дисциплина за студенти от специалност „Индустриални технологии” на Машинно-технологичен факултет,  образователно-квалификационната степен “бакалавър”.
      Основната цел на дисциплината е студентите да се научат да разработват технологични процеси и управляващи програми за изработване на ротационно-симетрични и корпусни детайли върху металорежещи машини с CNC. Запознаването с настройването на металорежещите машини с CNC има за цел да даде възможност на студентите за пряко наблюдение и разбиране на връзката между управляващата програма технологичните бази на детайла, базите на машината и режещите инструменти.
      В първия раздел се разглеждат се основните етапи на технологичната подготовка за металорежещи машини с CNC. Разглеждането на програмирането и настройването на металорежещите машини с CNC e на базата на технологичните задачи,к оито се поставят за постигане на необходимата точност и производителност. Във втория раздел се разглежда принципа на действие, избора и приложението на системи за активен контрол при основните технологични операции.

      Лектори:

  • Технология на машиностроенето - курсов проект
    • Избираем курсов проект за дисциплина с поз. № 36 (ВІТ 36) за студенти от специалност “Индустриални технологии“ от МТФ, образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
      Целта е студентите да се научат да проектират технологични процеси за изработване на детайли и проектиране на приспособления за установяване на детайлите при механично обработване.
      Разработват се технологични процеси за изработване на два детайла: вал – за условията на дребно-серийното производство, корпусен детайл – за условията на серийното производство;
       

      Лектори:

      проф. д-р инж. Лъчезар Стоев

      Лектори:

      ас. маг. инж. Стефан Стефанов

  • Управление и осигуряване на качеството
    • Избираема дисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет –София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      Целта на учебната дисциплина е студентите да се запознаят с основните методи и средства за осигуряване на качеството. Акцентирано е върху статистическите методи за управление на качеството във фазата на производство на продуктите. В следствие студентите трябва да могат да идентифицират проблеми, възникнали в етапа на проектиране и производство и да предложат решения и предантивни мероприятия за тяхното елиминиране.

      В курса се разглеждат различни подходи, виждания и методи за същността на управление на качеството –EN ISO 9000:2005, БДС EN ISO 9001:2008, БДС EN и др. Разглеждат се статистическите методи за управление при производство и краен контрол на продукцията. В последните глави се обръща внимание на компютърно интегрирани системи за управление на качеството и икономическите аспекти в управление на качеството.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Иво Ликов

      Лектори:

  • Управление на данни за продукта и оперативно планиране (PDM и ERP системи)
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет на ТУ–София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      След завършване на курса, студентите трябва да притежават знания за най-новите PDM и ERP системи, ползване в съвременните индустриални производства, през целия жизнен цикъл на изделието, както и основните понятия и познания, необходими за прилагането на методите и техническите инструменти за управление и обработка на информацията, като част от съвременната концепция на Индустрия 4.0.

      Студентите получават основни познания и умения да прилагат моделите и основните алгоритми, свързани с управлението на данните за продукта и оперативното планиране на производството, да могат да дефинират оперативните подходи при оперативното планиране, да изграждат нови знания и умения. Основно се разглеждат различни актуални PDM и ERP системи, както и приложимостта им в индустриални условия. Дисциплината дава необходимите знания и умения за работа в съвременната индустрия.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Константин Камберов

  • Управление на жизнения цикъл на изделията
    • Задължителна дисциплина за студенти от  специалности: “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” и "Дигитални индустриални технологии" на Машинно-технологичен факултет, за образователно-квалификационна степен “бакалавър” и допълващо обучение за специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” за образователно-квалификационна степен “магистър” .
      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и управлението на жизнения цикъл на изделията (PLM) и ги използват за решаване на инженерни и индустриални задачи свързани с концепиране, изследване, анализ и оптимизация, както и управление на информационните потоци при създаване на нови изделия в областта на машиностроенето като даде базови познания за следващо обучение по специализиращи дисциплини.
      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на изделия и процеси в машиностроенето в целия им жизнен цикъл. Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на автоматизираното конструктивно и технологично проектиране, виртуалното прототипиране , моделиране и анализ на конструкциите, симулиране на поведението на процеси и системи и управление на информационните потоци (PDM).

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Управление на жизнения цикъл на изделията
    • Задължителна дисциплина за студенти от специалност “Дигитални индустриални технологии” на Машинно-технологичния факултет, допълващо обучение за образователно квалификационна степен “магистър”.

      След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат методологията на CAD/CAM/CAE технологиите и управлението на жизнения цикъл на изделията (PLM) и ги използват за решаване на инженерни и индустриал-ни задачи свързани с концепиране, изследване, анализ и оптимизация, както и управление на информационните потоци при създаване на нови изделия в областта на машиностроенето като даде базови познания за следващо обучение по специализиращи дисциплини.
      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на изделия и процеси в машиностроенето в целия им жижнен цикъл. Акцентира се върху възлови въпроси, характерни за съвременното равнище на автоматизираното конструктивно и технологично проектиране, виртуалното прототипиране, моделиране и анализ на конструкциите, симулиране на поведението на процеси и системи и управление на информационните потоци (PDM).

       

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Управление на жизнения цикъл на изделията
    • Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност “Информационни технологии в индустрията” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на Технически Университет –София за образователно-квалификационна степен “бакалавър”.

      След завършване на курса студентите трябва да притежават знания за най-новите CAD/CAM/CAE технологии за управление на жизнения цикъл на изделията. Те трябва да притежават умения за разработване на нови информационни и работни потоци на концептуално и проектно ниво, да интерпретират и анализират резултатите, получени от симулациите и оптимизацията на индустриални продукти и системи, да планират и управляват проекти, да изграждат нови знания.

      Студентите се запознават с общите принципи, методи и подходи при компютърно проектиране на изделия и процеси в машиностроенето в целия им жизнен цикъл. Акцентира се върху възлови въпроси за приложимостта и възможностите най-разпространените CAD/CAM/CAE и PLM системи, информационните потоци, формати за обмен, както и етапите при автоматизиранопроектиране и производство. Разглеждат се въпросите за най-ефективно ползване на CAD/CAM/CAE технологията, включително работата в екип в машиностроителната практика и свързаността на процесите и работните потоци.

      Лектори:

      Лектори:

      проф. дн инж. Георги Тодоров

  • Управление на качеството
    • Избираема дисциплина за  студенти от специалност “Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето” на Машинно-технологичен факултет, образователно-квалификационна степен  „магистър”.
      Учебното съдържание включва четири раздела:
      – Същност на управлението на качеството. В този раздел се въвеждат основните понятия, жизнения цикъл на машиностроителните изделия, елементите и основните функции на системата по качеството. Изучават се основните стъпки за въвеждане на Тотално управление на качеството (TQM). Прави се преглед на стандарта ISO9000 и въведение в CAQ;
      – Статистически методи за управление на качеството, където студентите се запознават с определянето на основните статистически характеристики и приложението на най-важните статистически методи.
      – Надеждност на машиностроителните изделия – въвеждат се основните понятия и най използуваните  статистически характеристики.
      Целта на дисциплината е да се запознаят студентите и да могат да използват методите, стандартите и специализиран софтуер за осигуряване  на качеството на машиностроителната продукцията на всички фази на жизнения цикъл. Акцентира се основно на контрола и управлението в сферата на производството и експлоатацията. Разглеждат се и важните стъпки по документирането на системите за управление на качеството.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Иво Ликов

      Лектори:

  • Осигуряване на минимално биене на напречното сечение при шлифоване на ротационно-центрови детайли с ниска стабилност
  • Възможности на лазерната технология за обработване на различни материали от инженерната практика
  • Surface topography and roughness parameters of electrospark coatings on titanium and nickel alloys
  • ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЗАВИСИМОСТТА МЕЖДУ
  • АНАЛИЗ НА ИЗВЕСТНИ КОНСТРУКЦИИ ЕЛЕКТРОВЕЛОСИПЕДИ – АЛТЕРНАТИВА НА АВТОМОБИЛИТЕ В УСЛОВИЯТА НА ГРАДСКА СРЕДА
  • Дизайн на равнинни и обемни продукти от керамика, изработени по иновативна технология
  • ОПТИМИЗАЦИОННО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЯКОСТТА НА НАТИСК ВЪРХУ ОБРАЗЦИ ОТ ПОРЦЕЛАН
  • СРАВНИТЕЛЕН ТЕХНОЛОГИЧЕН АНАЛИЗ ВЪРХУ ЧЕТИРИ БЪЛГАРСКИ КЕРАМИЧНИ ШКОЛИ
  • Classification of parts used in mechatronic products and produced by permanent-mold casting methods
  • Robust Control Application Possibilities For Machining Robots
  • Laser heating of construction materials
  • Influence of machining parameters on surface texture of Inconel 718 after grinding with multi-granular wheels
  • The idea of measuring the real induction in the machining gap filled with magnetic material
  • Choosing an optimal size range of pneumatically actuated linear modules for sprayer robots
  • Dynamic reconfigurability of control systems using IEC 61499 standard
  • Generalized assessment of the technical parameters of industrial robots for extraction of castings from high-pressure casting machines
  • IEC 61499 БАЗИРАНО УПРАВЛЕНИЕ НА РЕКОНФИГУРИРАЩА СЕ ПРОИЗВОДСТВЕНА СТАНЦИЯ
  • Компонентно-базирано управление на обслужващият модул PIC ALFA на станция FESTO MPS HANDLING
  • ОНТОЛОГИИ И СТАНДАРТИ В РЕКОНФИГУРИРАЩИ СЕ ПРОИЗВОДСТВЕНИ СИСТЕМИ
  • ПОДХОД ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ДОМЕЙН ОНТОЛОГИИ НА СИСТЕМИ ЗА ОБРАБОТКА НА ПРИЗМАТИЧНО КОРПУСНИ ДЕТАЙЛИ
  • DOMAIN ONTOLOGY OF THE EQUIPMENT IN MANUFACTURING SYSTEMS
  • APPROACH FOR SOFTWARE DEVELOPMENT FOR GENERATION OF CONTROL PROGRAMS BASED ON IEC 61499 STANDARD
  • DOMAIN ONTOLOGY OF MATERIALS IN RECONFIGURABLE MANUFACTURING SYSTEMS
  • Design variants assessment of street LED device based on virtual prototyping
  • Компютърно моделиране на винтови свредла заточени по конусно-винтова повърхнина
  • Създаване на постпроцесор за машина с насрещно вретено
  • АНАЛИЗ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯТ ПРОЦЕС НА LED ОСВЕТИТЕЛНИ ТЕЛА
  • ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ КОНСТРУКТИВНИТЕ ПАРАМЕТРИ НА РАДИАТОРИТЕ НА МОЩНИ LED ОСВЕТИТЕЛИ
  • АНАЛИЗ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ГРУПОВИ ТЕХНОЛОГИЧНИ ПРОЦЕСИ С CAD/CAM СИСТЕМИ
  • РАЗРАБОТВАНЕ НА ПОСТПРОЦЕСОР ГЕНЕРИРАЩ КОМАНДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА НАКЛОНЕНА РАБОТНА РАВНИНА ПРИ МАШИНИ С 5 ОСЕВО УПРАВЛЕНИЕ
  • ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗРАБОТВАНЕ НА ПРОФИЛЕН БАРАБАН С Pro/ENGINEER
  • Възможности за интегриране на CAD/CAM проектирането със създаване на координатно-измервателни програми за координатно-измервателни машини (CMM)
  • Разработване на постпроцесор, генериращ режим на полярна интерполация за стругови центри с използването на G-POST
  • КОМПЕНСИРАНЕ НА ГРЕШКИТЕ ОТ ГЕОМЕТРИЧНА НЕТОЧНОСТ ПОСРЕДСТВОМ ПОСТПРОЦЕСОР
  • СЪЗДАВАНЕ НА СТРУГОВ ПОСТПРОЦЕСОР ЗА ГЕНЕРИРАНЕ НА МНОГОКРАТНО ПОВТАРЯЩ СЕ ЦИКЪЛ В СРЕДА НА PRO/ENGINEER
  • ГРЕШКИ НА ТЕХНОЛОГИЧНАТА СИСТЕМА И МЕТОДИ ЗА КОМПЕНСИРАНЕТО ИМ
  • ИЗПОЛЗВАНЕ НА ФУНКЦИОНАЛНОСТТА НА САМ СИСТЕМИТЕ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ОГРАНИЧЕНИЯТА НАЛОЖЕНИ ОТ ТЕХНОЛОГИЧНАТА СИСТЕМА ПРИ 5- ОСЕВО ОБРАБОТВАНЕ
  • ИЗМЕРВАНЕ НА ГРЕШКИТЕ ОТ УСТАНОВЯВАНЕ И КОМПЕНСИРАНЕТО ИМ С ПОСТПРОЦЕСОР ПРИ ЧЕТИРИ И ПЕТ ОСЕВА ОБРАБОТКА
  • Подход за създаване и изследване на пострпоцесор, генериращ работа със фрезово вретено при многоцелеви стругови машини
  • Алгоритъм и постпроцесор за обр. на резби с голяма височина на профила в CAD/CAM среда – Ч 1
  • Study wear tool with Hight-speed milling
  • Study of Error Establishment in Milling Machines with 5 Axes
  • Application machining robots in processing operations
  • Guergov, S. A review and analysis of the historical development of machine tools into complex intelligent mechatronic systems
  • Acupressure in magneto therapy environment
  • Положителните науки съ приложение къмъ индустрията. История на висшето техническо образование в България
  • Компютърно интегрирани системи
  • Роботизирани системи и технологии в индустрията /Второ преработено и допълнено издание
  • 3D Modelling of Processes Based on an Industrial Robot – Executive Technological System
  • Дружественият дом на БИАД
  • 3D modelling of processes based on an industrial robot–Executive technological system
  • 183. Guergov, S., N. Radwan. Blockchain Convergence:Analysis of Issues Affecting IoT, AI and Blockchain
  • Обработване на стъпални отвори в наклонени повърхнини
  • Точност на формата на ротационно-центрови детайли с ниска стабилност при надлъжно шлифоване с ръчно поднастроиваем люнет
  • Метод и машина за двустранно шлифоване на стъпални валове, част 1: Характеристика на метода и предимства
  • Метод и машина за двустранно шлифоване на стъпални валове, част 2: Варианти на револверни супорти
  • Метод и технологична екипировка за двустранно поддържане на нестабилни детайли при надлъжно шлифоване
  • Метод за активен контрол при надлъжно шлифоване
  • Метод за активен контрол и адаптивно управление на процеса кръгло надлъжно шлифоване, част 1: Варианти за установяване на устройства за активен контрол
  • Метод за активен контрол и адаптивно управление на процеса кръгло надлъжно шлифоване, част 2: Система за активен контрол и адаптивно управление
  • Метод и машина за многооперационно обработване на стъпални ротационни детайли, част 1 Описание на метода и машината
  • Метод и машина за многооперационно обработване на стъпални ротационни детайли, част 2 Активен контрол и адаптивно управление
  • Метод и машина за многооперационно обработване на стъпални ротационни детайли, част 3 Нови технологични методи
  • Метод и машина за многооперационно обработване на стъпални ротационни детайли, част 4 Двусупортен център
  • Метод и машина за многооперационно обработване на стъпални ротационни детайли, част 5 Технология за синхронизирано обработване на два патронникови детайла
  • Приложение на подвижен люнет при резбошлифоване
  • Инструменти за студено валцоване. Струговане, пластично деформиране и шлифоване на една установка
  • Моделиране биенето на оста на детайл с ниска стабилност при поддържането му с призма
  • Технологични възможности на хоризонталните машини за многооперационно обработване на центрови и патронникови детайли
  • Платформа за риболов
  • Метод и машина за шлифоване на стъпални валове
  • Метод и машина за шлифоване на ротационни повърхнини
  • Люнет за надлъжно шлифоване
  • Компоновки на многооперационни машини за обработване на ротационни детайли
  • Компоновки на двусупортни многооперационни машини за обработване на ротационни детайли
  • Milling with cutting tools with irregular angular placement of inserts
  • Bohren der Rücklaufbohrungen von Rollenwagen
  • Assessment of the Production Quality in Machining by Integrating a System of High Precision Measurement
  • 3D-Layots of Machine Tools for Multipurpose Machining of Rotary Components
  • Preparation of Video Lectures for Distance Education
  • АВТОМАТИЗИРАНЕ ИЗБОРА НА ТОЧКИ ЗА БАЗИРАНЕ ПО МЕТОД 3-2-1 С МОДУЛ ЗА БАЗИРАНЕ, ИНТЕГРИРАН В SOLIDWORKS
  • ПРИЛОЖЕНИЕ ЗА БАЗИРАНЕ НА ДЕТАЙЛИ, ИНТЕГРИРАНО В SOLIDWORKS
  • Enhancement in the Tribological and Mechanical Properties of Electroless Nickel-Nanodiamond Coatings Plated on Iron
  • Computer control the accuracy of the parts processed on CNC machine tools based on statistical process control
  • Effect of Nanoadditives on the Wear Behavior of Spheroidal Graphite Cast Irons
  • Tribological studies on copper-based friction linings
  • Tuning techniques for kinetic MEMS energy harvesters
  • Comparative analysis of tunable kinetic MEMS energy harvesters
  • Power Tools Pneumatic Impact Mechanism Modelling and Robust Analysis
  • Количествена оценка на възможностите за възстановяване на енергията в условията на спиране на транспортни средства с електрозадвижване от градски тип
  • Определяне на минималните енергийни нива на източниците на енергия при хибридна електрическа задвижваща система с кинетичен акумулатор на енергия за малки транспортни средства от градски тип
  • Coupled Field Analyses for Extremely High Loaded Thermal Sensor Characterization at Design Development Stage
  • Избор на материал и технология при компановане и компонентна оптимизация на модулна система за високоскоростно прецизно рязане на листови материали
  • Подходи за обратно интегриране на оптимизирани геометрични модели в процеса на развитие на продукта
  • Influence of the Contact Roughness Upon Railway Monobloc Wheel Acoustic Behaviour on Virtual Prototyping Approach
  • Modelling and Investigation of a Hybrid Thermal Energy Harvester
  • Chemical and electrochemical growth of HydroxyApatite on 3-D machined titanium alloy
  • Assessment of Accuracy and Precision of a Complex Polymer Component
  • Research and development of methods and tools for rapid digital simulation and design of personalized orthoses
  • MEMS actuator designs characterization based on numerical analysis approach
  • Additive/subtractive computer aided manufacturing of customized implants based on virtual prototypes
  • Computer aided design of customized implants based on CT-scan data and virtual prototypes
  • Kinematic study of the articulated trucks operating layout of turn for articulated vehicles
  • Black box/white box hybrid method for virtual prototyping validation of multiphysics simulations and testing
  • EV fuse design cost reduction based on Thermal-Electric Conduction analyses
  • Design concept evaluation of tooth implant-abutment interface based on engineering analyses using virtual prototypes
  • Parametric optimisation of flywheel design
  • Virtual prototyping of drop test using explicit analysis
  • Decreasing power loss through control improvement of kinetic UPS system
  • Search for Periodic Regimes in an Energy-Harvester Model by Simulation
  • Evaluation of the accuracy of the optical scanners used in the modern dental practice
  • Improvement of undershot water wheel performance through virtual prototyping
  • Избор на схемно решение за интегрирано изпълнение на екстрактор на отливки с пневмозадвижване
  • Оптимизация на себестойността за изработване на персонализирана ендопротеза на CNC обработващ център
  • STRATEGY FOR SHORTENED MANUFACTURING CYCLE OF MOLD TOOL IN EXTREMELY SHORT TERMS
  • Parametric optimisation of resistance temperature detector design using validated virtual prototyping approach
  • Elastic rail clip design development, based on virtual prototyping
  • Concept and Physical Prototyping of Micro Hydropower System Using Vertical Crossflow Turbine
  • Concept and Virtual Prototyping of Cooling Module for Photovoltaic System
  • Methodology for designing, manufacturing and integration of personalized spinal implants for surgical treatment of the cervical spine
  • Digital twin definition based on virtual prototype evolution of an UPS with kinetic battery accumulator
  • Random vibration endurance test of automotive component using virtual prototyping
  • Микро-формоване
  • Thermal CFD study and improvement of table top fridge evaporator by virtual prototyping
  • Design and Investigation of Cooling and Oxidation Module for Wine Industry
  • Възможности за бързо производство в ЛАБ. „CAD/CAM/CAE в индустрията”към проект „УНИК” на ТУ-София
  • Върху възможностите на лазерната технология за понижаване на грапавостта на стомана ST 304
  • Геометрична точност на несменяеми мостови конструкции, изработени посредством адитивни технологии
  • Изработване на дублажни модели за неподвижни протезни конструкции
  • Реконструкция в CAD средата на геометрия след оптимизация или сканиране на реален обект при развитие на комплексен продукт
  • 3D Реконструиране от изображения на челюстна кост за субпериостални импланти и практическото ѝ приложение
  • Реконструкция в CAD среда на сканирана геометрия на физически обекти при развитие на сложно формообразуване с методите на реверсивното инженерство
  • Прогресивни методи за изработка на дентални импланти
  • Приложение на 3D CAD/CAM технологии в денталната медицината
  • Analysis of technologies for rapid prototyping of dental constructions
  • Innovative Joystick Virtual Prototype Ergonomy Validation Methodology by Physical 3d Printed Functional Model
  • Increasing level of confidence in CFD analysis results
  • ПЮТЪРНО ПРОЕКТИРАНЕ НА ФОРМООБРАЗУВАЩИ ИНСТРУМЕНТИ И ИЗДЕЛИЯ ОТ ПЛAСТМАСИ
  • BG4045U1 Обратима асинхронна електрическа машина с аксиално ориентиран магнитен поток със съставни статор и ротор
  • Investigation on wear of biopolymer parts produced by 3D printing in lubricated sliding conditions
  • Experimental Set-up for Sensors Selection for Early Fault Detection in Innovative Modular Li-Ion Battery Systems Related to HELIOS H2020 Project
  • Изследване и подобряване на пропусквателната способност на кръстовища в градски условия
  • Basic fuctions of a generalized postprocessor in a mechanical CAD/CAM system
  • Tribological Characteristics of Nano Structured Nickel Coatings for Renovating of Extruding Shafts
  • Abrasive Wear of Chemical Nickel Coatings with Boron Nitride Nano-particles.
  • Ръководство по машинознание за лабораторни упражнения
  • Friction and wear of Ni coatings with nanosize particles of SiC
  • Effect of silicon carbide nanoparticles size on friction properties of electroless nickel coatings
  • Abrasive wear of ultra-high-molecular-weight polyethylene, modified with carbon nanotubes
  • Electroless nickel copper metallization as a reinforcing approach for sintered aluminium metal matrix composites
  • Aluminium metal martix composite sintering with electroless metallized components
  • Introduction of Nickel Coated Silicon Carbide Particles in Aluminum Metal Matrix Hardfaced by MIG/TIG Processes on Precoated Flux Layer
  • Investigation of Selective Laser Melting Surface Alloyed Aluminium Metal Matrix Dispersive Reinforced Layers
  • Influence Of Additives And Selective Transfer On Wear Reduction In The Lubricated Contact,
  • Mechanical and Tribological Characteristics of TIG Hardfaced Dispersive Layer by Reinforced with Particles Extruded Aluminium
  • Mechanical and tribological characteristics of hardfaced dispersive reinforced aluminium metal matrix layers
  • Structural and Tribological Properties of Multicomponent Coatings on 45 and 210Cr12 Steels Obtained by Electrospark Deposition with WC-B4C-TiB2–Ni-Cr-Co-B-Si Electrodes
  • Friction Behavior Produced in the Course of a Contact Enabled Between Composite Materials and Eco-Friendly Soles Prototypes Made of Elastomeric Material with Regard to Ice-Covered Surface
  • Scientific Literature on Thermal Spray Coatings from Southeastern Europe: A Ten Years Bibliometric Analysis
  • General Methodology for Studying the Tribological Processes on the Basis of the Communicative Potential
  • Friction of Ultra-High-Molecular-Weight Polyethylene, Modified with Carbon Nanotubes
  • Investigations on the Friction in Rolling and Sliding Bearings During Lubrication by Rapeseed Oil With Non Toxic and Ashless Additive
  • Considerations for The Selection of Materials For Electrical Spark and Gas Flame Spraying Deposition on Structural Steels
  • Wear Resistance of Multi-Component Composite Coatings Applied by Concentrating Energy Flows
  • Studying the Possibility of Using Complex Esters as AW/EP Additives
  • Statistical Analysis of Tribological Study Results of Dry Abrasive Wear of Ultra-High-Molecular-Weight Polyethylene (UHMWPE), Modified with Carbon Nanotubes (CNTS)
  • Statistical Analysis of Tribological Study Results of Abrasive Wear with Sea Water as Lubricant of Ultra-Highmolecular-Weight Polyethylene (UHMWPE), Modified with Carbon Nanotubes (CNTS)
  • Statistical Analysis of Tribological Study Results of Boundary Friction with Marine Oil of Ultra-Highmolecular-Weight Polyethylene (UHMWPE), Modified with Carbon Nanotubes (CNTS)
  • Statistical Analysis оf Tribological Study Results оf the Coefficient of Friction (Dry аnd Wet) оf Ultra-Highmolecular-Weight Polyethylene (UHMWPE), Modified with Carbon Nanotubes (CNTS)
  • Wear of Gas-Flame Composite Coatings with Tungsten and Nickel Matrix. Part I. Abrasive Wear
  • Wear of Gas-Flame Composite Coatings with Tungsten and Nickel Matrix. Part II. Erosive Wear
  • Simple Technique and Device for Slurries Viscosity Measurement
  • Comparative Studies of Tribological Characteristics of Carbon Steels with Gas Flame Coatings from New Multi-component Carbide Composite Materials
  • Investigation of the Effect of Non-Isothermal Flow of Non-Newtonian Fluid in a Thin Layer and Thermal State of the Turbocharger Radial Bearings on the Rotor Dynamics
  • Influence of the Friction Geo-Modifier on the Anti-Wear Properties of Plastic Lubricants
  • Influence of the Size of Silicon Carbide Nanoparticles on the Abrasive Wear of Electroless Nickel Coatings. Part 1
  • Elimination of Irregularities and Defects on Steel Surfaces Through Electro Spark Surface Modification with Aluminum Alloys
  • Influence of the Size of Silicon Carbide Nanoparticles on the Abrasive Wear of Electroless Nickel Coatings. Part 2
  • Method and Device for the Study of Damping of Environmental Friendly Foam Type Materials
  • Non-toxic Antiwear Additive for Food and Biodegradable Lubricants
  • Abrasive Wear Resistance of Micro- and Nano-Diamond Particles
  • Abrasive and Erosion Wear of Composite NiCrSiB Coatings Inflicted with Subsonic Flammable Structure Through a Cold Process
  • Structural and Tribological Properties of Wear Resistant Coatings Obtained by Electrospark Deposition
  • A Bibliometric Analysis of Scientific Research on Tribology of Composites In Southeastern Europe
  • Study on the Effect of Nanosized Particles of Tin and SiC on the Wear Resistance, Microstructure and Corrosion Behavior of Overlay Weld Metal
  • Device and Method for Simultaneous Determination of Rolling and Spinning Friction in a Concentrated Contact
  • Abrasive Wear of A Hypereutectic Alloy AlSi18, Modified By Different Modifiers
  • Effects Of Nanomodifiers on The Wear Resistance of Aluminum-Silicon Alloy AlSI18 In Tribosystems In Case of Reversive Friction And Lubrication
  • Електроискрово и газопламъчно напластяване. Възможности и приложения
  • Динамика и трибология на машините, Част I: Динамика
  • Динамика и трибология на машините, Част II: Трибология
  • Eлектроден материал за електроискрово напластяване
  • Wear of Electroless Nickel-Phosphorus Composite Coatings with Nanodiamond Particles
  • Tribological Research of Biodegradable Lubricants for Friction Units of Machines and Mechanisms: Current State of Research
  • Erosive Wear Properties of ZA-27 Alloy-Based Nanocomposites: Influence of Type, Amount, and Size of Nanoparticle Reinforcement
  • Influence of friction geo-modifier on antiwear properties of plastic lubricants
  • Elastomer Composites with Enhanced Ice Grip Based on Renewable Resources
  • Research about Possibility for Incineration in Fluidised Bed of Waste Materials Produced by Processing of Used Lubricating Oils
  • Energy Aspects of Tribological Behaviour of Nodular Cast Iron
  • Environmental Protection by Self-Organisation of Tribosystems with Self-Lubricating Materials in Dry Friction: Part I.
  • Tribological Studies Of High Velocity Oxy-Fuel (HVOF) Superalloy Coatings
  • Tribology Study of High-Technological Composite Coatings Applied Using High Velocity Oxyfuel (HVOF)
  • Studies On Natural Rubber Based Composites Filled With Products From Renewable Resources With Improved Adhesion To Icy Surfaces
  • Abrasion Wear of Electroless Nickel Composite Coatings Modified with Boron Nitride Nanoparticles
  • Tribological Investigations of Tribosystems During Lubrication Using Vegetable Oils and Mineral-Vegetable Oil Composites Containing Metal-Plating Additive. Part I: Friction
  • Tribological Investigatios on Tribosystems Lubricated with Vegetable Oils and Mineral-Vegetable Composites with Metalplating Additive, Part II: Wear
  • Self-Organization Effects on Tribosystems when Lubricated with a Metal-plating Additive "Valena"
  • Production Of Prototypes Of “Yellow Paving Stones” In Bulgaria Part II: Tribological And Mechanical Indicators
  • Advanced Tribological Coatings for Heavy-Duty Applications: Case Studies
  • The selection of optimal parameters of gerotor pump by application of factorial experimental design
  • Composite Coatings To Improve Durability Of The Working Body Of The Drill
  • Tribological Characteristics Of Hob Milling Tools From Economic Aspect
  • Environmental Protection by Self-Organisation of Tribosystems with Self-Lubricating Materials in Dry Friction. Part II: IInvestigations at Different Dry Sliding Rates
  • Study On Hardness And Wear Resistance Of Layers Overlayed Using Electrodes With Nanomodified
  • Wear-Resistance Study Of Nanomodified Coatings By TIG Surfacing Process
  • Контактният подход в инженерната трибология
  • An Investigation on the Wear Properties of Carbon Steel Coated with Nanoparticles Using Electron Beam Technique
  • Green Tribology And Quality Of Life
  • Wear Resistance Of Aluminium Matrix Microcomposite Materials
  • Wear Resistance of WC/Co HVOF-Coatings And Galvanic Cr Coatings Modified By Diamond Nanoparticles
  • Wear Resistant Chromium Coating With Diamond Nanoparticles Upon An Arc Deposited Layer
  • Wear Resistаnce Study Of Nano-Modiffied Coatings By TIG Surfacing
  • Wear Resistance Of Surface Layers Modified With AL2O3 and TICN Nanopowders Weld Overlaid Using TIG and ITIG Methods
  • Tungsten Inert Gas Weld Overlay using Nano-sized TiN Powder
  • About the Deposition of Superalloys by Means of Supersonic HVOF Process.
  • Abrasive Wear and Wear Resistance of High Strength Cast Iron Containing Sn Microalloy
  • Comparative Study of Wear Resistance of TiO2 Coatings with Cerium and Chromium Additives
  • Influence of “Valena” Metal-Plating Additive on the Friction Properties of Ball Bearings
  • Possibility solutions for disposal of wasted metalworking
  • Wear and Tribotermal Effects of Nanostructured Nickel Chemical Coatings
  • Характеризиране на композитни покрития, нанесеничрез газотермична свръхзвукова струя (HVOF-процес) при различни технологични режими
  • Ecological Tribotechnology For Renovation Of Automotive Air Filters
  • Complex Study of Surface Layers and Coatings
  • Static and Dynamic Friction of Sphero-graphite Cast Iron with Sn Microalloy
  • Erosive wear properties of ZA-27 alloy-based nanocomposites: Influence of type, amount, and size of nanoparticle reinforcements
  • Study of the Influence of Combinations of Modifiers on the Structure and Mechanical Properties of AlSi18Cu5Mg Alloy Used in Tribological System
  • Study of AlSi18Cu3CrMn Alloy, Suitable for Use in Friction Pairs in Automotive Industry
  • Influence of Chromium Concentration on the Abrasive Wear of Ni-Cr-B-Si Coatings Applied by Supersonic Flame Jet (HVOF)
  • Abrasive wear of High Velocity Oxygen Fuel (HVOF) Superalloy Coatings Under Vibration Load
  • Characteristics and properties of chromium coatings with diamond nanoparticles deposited directly on aluminum alloys
  • Some ways to increase the wear resistance of titanium alloys
  • Predicting lifetime of internal combustion engine crankshaft journal bearings at the design stage
  • Effect of laser parameters on ultra-short laser processing of SiC
  • Use of artificial intelligence anfis metod for determination of bracket debonding forces between the two different adhesives
  • Studies on structural, mechanical and erosive wear properties of ZA-27 alloy-basedmicro-nanocomposites
  • Compaction of composites, dispersion-strengthened by nanoparticles, based on ti{tic system with the method of spark plasma sintering
  • INFLUENCE OF CHROMIUM CONCENTRATION ON THE EROSIVE WEAR OF NI-CR-B-SI COATINGS APPLIED BY SUPERSONIC FLAME JET (HVOF)
  • Microstructural Analysis and Electroresistance Investigation of Hardalloyed Electrospark-Deposited Coatings on TiAl6V4 Alloy
  • Microstructure and Tribological Properties of Zn-Al/Ti Metal-Metal Composites Reinforced with Alumina Nanoparticles
  • The Influence of the Valena MetalPlating Additive on Tribotechnical Characteristics of the Steel–Bronze Tribological System
  • Prime Archives in Material Science: 3rd Edition 1 www.videleaf.com Book Chapter Influence of Chromium Concentration on the Abrasive Wear of Ni-Cr-B-Si Coatings Applied by Supersonic Flame Jet (HVOF)
  • Eco-Tribological Properties of Nodular Cast Iron of Ferritic Structural Basis
  • Influence of Surface Pre-Layering on the Electroerosion Effect caused by Electrical Spark Deposition of Hardalloyed Coatings on Titanium Alloys
  • Abrasive wear resistance of electrospark coatings on titanium alloys
  • Possibilities for improving the surface quality of structural steels, invar and titanium alloys through reactive electrospark treatment with electrodes of an aluminium-silicon alloys
  • Abrasive Wear Of Polymer Composite Materials Obtained By 3D Print Technology, Part I. Polymer Materials
  • Abrasive Wear оf Polymer Composite Materials Obtained by 3D Print Technology, PART II. Composite Polymer Materials
  • Enhancement of the wear resistance of CuAl9Fe4 sliding bearing bushings via diamond burnishing
  • Ecological Aspects of Electro-spark Deposition Technologies for Improvement of the Metal Surfaces Quality Prepared by 3D Printing. Part II. Composition, Structure, Durability, and Environmental Compliance
  • Friction Properties of the Heat-Treated Electroless Ni Coatings Embedded with c-BN Nanoparticles
  • Wear of High-Technology Coatings, Deposited by High-Velocity Oxygen Flame (HVOF)
  • Implementation of piezoelectric actuators for pilot valve of high response hydraulic servo valve
  • Design considerations through study of thermal behaviour of smart poles
  • Design development of a car fan shroud based on virtual prototypes
  • Crack propagation evaluation using virtual prototyping techniques
  • Development of a Hybrid Asynchronous Radial Electrical Machine
  • ИНОВАТИВНА ТЕХНОЛОГИЯ ЗА ПРОИЗВОДИТЕЛНО ОБРАБОТВАНЕ НА LED ОСВЕТИТЕЛНИ ТЕЛА
  • СЪЗДАВАНЕ НА ПОСТПРОЦЕСОР ЗА СТРАТЕГИЯ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА МРЕЖА ОТ КАНАЛИ
  • Алгоритъм и постпроцесор за обр. на резби с голяма височина на профила в CAD/CAM среда – ч 2
  • Разработване на кинематичен модел на машина стругов център с насрещно вретено с Vericut
  • Developing lathes postprocessor generating cycles of processing grooves
  • Development of a Parametric Program for Processing a Hyperbolic Surface on a Lathe Machine
  • Method for Measuring Error Establishment in 5-Axis Milling Machines with a Touch Probe
  • DEVELOPMENT OF A POSTPROCESSOR FOR TURNING CENTER AND MULTI-TASK MACHINE WITH MULTI-CHANNEL CNC SYSTEMS
  • Postprocessor and Macro Program for Calculation of the Displacements of the Working Coordinate Systems when Working by the Method 3 + 2 axes
  • Vericut - Configuring CNC Systems for Turning Center with Sub-spindle
  • CAM/CNC Технологии
  • Методология за разработване на специализирани постпроцесори
  • Algorithm and parametric program for processing chain wheels
  • Rotary broaching - Technology, application and capability
  • Параметрична оптимизация на носеща конструкция от следяща система за соларни фотоволтаици
  • Selection and comparative study of rp technologies for personalized implant manufacturing

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2023 ТУ-София - ЦИР