
MOSE-FIC е проект за Изпълнение на европейските стандарти в полза на обучението на инженери в Република Камерун .
Република Камерун е избрана поради влиянието си във висшето образование в Централна Африка, където са необходими инженери, обучени по европейски стандарти и модели.
Сътрудничеството се осъществява в обмен на студенти и преподаватели, благодарение на европейската програма за обмен ERASMUS+
Камерунските студенти и фирми изискват по-високо ниво на качество и са припознали европейските университети за надеждни партньори в обучението на инженери. Ето защо участници в проекта са:
Проектът MOSE-FIC ще подкрепи три различни институции, за да определи своя собствен метод за подобряване на качеството, за да достигне международните стандарти (CTI акредитация и етикет EUR-ACE, които са елементи на проекта) за инженери.
Очаквани въздействия на проекта
Създаване на мрежа от камерунски инженерни училища за разширяване на мрежата от Африка-Европа. Устойчиво технологично развитие на Африканския регион. Въздействие върху местния икономически сектор: Развитие на предприемачеството, насърчаване на приобщаващ растеж, постигане на целите за устойчиво развитие на Програмата на ООН за 2030 г. (енергия, цифровизация, преход към климата).
Официален уебсайт: https://mose-fic.utt.fr/
Проектът е в съответствие с принципите на Болонския процес, който има за цел създаване на Европейско пространство за висше образование чрез обща нова степенна система, европейско измерение за осигуряване на качеството и признаване на степените и периодите на обучение в чужбина. По-широката цел на проекта е да се създаде нова категория мултидисциплинарни инженери по информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в технологиите на интелигентния град (ИГ) чрез хармонизиране на казахстанското, монголското и руското образование с образованието в Европейския съюз (ЕС) и да се осигури признаване на двойна степен чрез разработване и въвеждане на двойна магистърска програма в ИГ. Специфичната цел на проекта е да се хармонизират магистърските програми на Казахстан, Монголия и Русия в ИГ с магистърските програми на ЕС в ИГ и да се даде възможност на студентите от казахстански, монголски и руски университети да изучават двойна магистърска програма в ИГ както в Русия, Казахстан и Монголия така и в ЕС.
Партньорите в проекта са:
Technical University of Sofia – Bulgaria, coordinator
Alexandreio Technologiko Ekpaideitiko Idryma Thessalonikis -
Chemnitz University of Technology - Germany
Asociatia Pentru Tehnologia Informatiei Si Comunicatii Din Rom – Romania
Yuri Gagarin State Technical University of Saratov – Russian Federation
Novosibirsk State Technical University – Russian Federation
National University of Mongolia – Mongolia
Mongolian University of Science and Technology – Mongolia
Al-Farabi Kazakh National University – Kazakhstan
L.N. Gumilyov Eurasian National University – Kazakhstan
Rucio – Russian Federation
Kazakhstan Association of Engineering Education Kazsee – Kazakhstan
Intec LLC –Mongolia
Rigas Tehniska Universitate – Latvia
Очаквани въздействия на проекта:
Създаване на нови ИКТ инженери чрез интернационализация на казахстански, монголски и руски учебни програми в технологиите на Интелигентния град.
Разработване на нова магистърска програма в технологиите на Интелигентния град и повишаване на уменията на преподавателите с модерни методи на преподаване и учене.
Създаване на международно хибридно учебно пространство, основано на съвременно съдържание, образователни технологии и методи.
Разработване на механизми за осигуряване на качеството, гарантиращи качеството на обучението по Интелигентни градове.
Укрепване на сътрудничеството между бизнеса и университетите в страните партньори.
Резултатите от проекта ще бъдат използвани от управленския, административния, академичния състав на висшите учебни заведения, магистърските студенти и техните ръководители; държавни органи; бизнес компании, занимаващи се с разработване и внедряване на технологиите в Интелигентния град (ТИГ), градски общности, използващи подобрение на качеството на живот след развитието на ТИГ.
Официален уебсайт: http://smrcity-erasmus.sstu.ru/
ERASMUS+ Project N 2020-1-BG01-KA203-079237
Joint undergrAduate coUrses for smart eNergy managemenT sYstems (JAUNTY)
Проектът се фокусира върху прехвърлянето на най-новите изследователски резултати, генерирани от проектите „Secure and PrivatE smArt gRid” (SPEAR) и „SDN - microShrid reSilient Electrical eNergy SystEm” (SDNmicroSENSE), финансирани по програма Н2020 обратно в образованието. Чрез присъединяване на студенти и инструктори от различни страни, и използващи възможностите предоставени от цифровите технологии, получените резултати, заложени в проекта, ще бъдат използвани на европейско образователно ниво. Знанията и уменията на студентите за интелигентни системи за управление на енергията (SEMS) ще бъдат подобрени, за да може да се даде отговор на спешните технологични предизвикателства и нуждите от висококвалифициран персонал в областта на информационните технологии и енергийния сектор. Студентите ще получат представа за SEMS, чрез осигуряване на съвместни дистанционни курсове и отдалечени лаборатории, които ще бъдат предложени също така и на студентите в неравностойно положение, които ще могат да придобият международен образователен опит от дома си. Чрез приемането на нови образователни инструменти и разработването на нови курсове, представляващи силен интерес за енергийния пазар, ще се задейства и модернизацията на учебните програми във висшите училища.
Уебсайт: https://www.jaunty.eu/
Участници:
TECHNICAL UNIVERSITY OF SOFIA, Bulgaria - COORDINATOR
UNIVERSITY OF WESTERN MACEDONIA, Greece
INTERNATIONAL HELLENIC UNIVERSITY, Greece
UNIVERSITY OF CYPRUS, Cyprus
PUBLIC POWER CORPORATION S.A., Greece
K3Y Ltd, Bulgaria
SOFTWARE COMPANY Ltd, Bulgaria
Copyright © 2023 ТУ-София - ЦИР