
12 май 2025 г.
Проектът „Център за компетентност в областта на интегралните схеми“ - Chips Centre of Competence Bulgaria (C3BG) поставя началото на най-амбициозната българска инициатива в микро- и наноелектрониката, подкрепена от ChipsJU (Chips Joint Undertaking). Той има за цел да засили участието на България в развитието на европейската полупроводникова индустрия чрез създаване на национален център за компетентност. Центърът е част от инициативата "Chips for Europe", подкрепяна от Европейския закон за чиповете (EU Chips Act) и Програма "Цифрова Европа".
Целите на проекта са осигуряване на достъп до иновативни инфраструктури – платформи за дизайн, пилотни производствени линии и симулационни среди. Основни ползватели на услугите на центъра ще бъдат малки и средни предприятия и стартиращи фирми, изследователски и технологични организации, академични институции на регионално, национално и европейско ниво, както и големи предприятия.
Центровете за компетентност ще предоставят достъп до технически експертен опит и експериментиране в областта на интегралните схеми. Услугите могат да включват улесняване на достъпа до пилотни линии, осигуряване на обучение и развитие на умения, трансфер на технологии, подкрепа за намиране на инвеститори.
С помощта на амбициозната българска инициатива в микро- и наноелектрониката ще бъдат създадени устойчиви връзки между науката, индустрията и публичният сектор по модела на "тройната спирала", както и възможност за специализация в ключови области: проектиране на интегрални схеми, MEMS, нови материали, надеждност и анализ на откази и съвременни методи за корпусиране. Чрез сътрудничество на европейско ниво, Центърът "C3BG" ще играе ключова роля в изграждането на устойчив и конкурентоспособен полупроводников сектор в България и Европа.
Центърът ще обединява водещи български академични и научни институции - Техническият университет – София, който е и координатор на проекта, Софийският университет „Св. Климент Охридски“, ТУ - Габрово, ТУ - Варна, Русенският университет „Ангел Кънчев“, Институтът по електроника и Институтът по физика на твърдото тяло на БАН. Индустриални партньори са София Тех Парк, Сдружението за научноизследователска и развойна дейност - СНИРД и международни организации като Imec–Белгия и Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf -Германия.
При откриването на встъпителната среща ректорът на ТУ – София проф. д-р Георги Венков каза, че 30 са вече тези центрове в редица европейски страни и целта е създаването на устойчива и иновативна екосистема в областта на микроелектрониката. Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. д-р инж. Георги Ангелов отбеляза, че в Центъра за компетентност в областта на интегралните схеми ще се обучават специалисти в областта на микроелектрониката – един от водещите приоритети на най-високо ниво за страната.
На събитието присъстваха Мартин Дановски, зам.-министър на иновациите и растежа, чл.-кор. Евелина Славчева, председател на БАН, д-р Мария Христова, главен изпълнителен директор на Инвест София, полк. доц. д-р Борислав Генов, директор на Института по отбраната, чл.-кор. проф. Георги Тодоров, председател на Общото събрание на ТУ - София и ръководител на Националния център по мехатроника и чисти технологии – кампус „Студентски град“, заместник – ректорите на ТУ – София, проф. дтн инж. Иво Илиев, декан на Факултет „Електронна техника и технологии”, доц. д-р инж. Димитър Николов, координатор на проекта и представители на организациите - участници в проекта.
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР