logo Лого на Европейски технологичен университет
  • Връзки с обществеността Връзки с обществеността
  • Контакти Контакти
  • Карта на сайта Карта на сайта
  • Вход Вход
  • Език English
  • Университетът
  • Обучение
  • Кандидатстване
  • Студенти
  • Научна дейност
  • Международна дейност
  • Кариера и възпитаници
faculties_present_img
Начало » Университетът » Факултети » Факултет Компютърни системи и технологии » Катедра Програмиране и компютърни технологии
  • За факултета
  • Управление
  • Катедри
    • Компютърни системи
    • Програмиране и компютърни технологии
    • Информационни технологии в индустрията
  • Специалности
  • Лаборатории

Катедра "Програмиране и компютърни технологии"

  • За катедрата
  • Състав
  • Дисциплини
  • Публикации

Катедра „Програмиране и компютърни технологии” е основана през 1984 г. Тя осигурява и провежда обучението по програмиране и информатика за всички професионални направления в ТУ – София, а също и обучението по 2 от предлаганите във факултета специалности за образователно-квалификационна степен магистър: "Компютърни технологии и приложно програмиране", "Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)".

Преподавателите от катедрата обучават студенти от останалите базови факултети в Технически университет – София, както и от трите факултета за чуждоезиково обучение (ФАИО, ФаГИОПМ, ФФОЕ) като отговарят и провеждат обучението по специални дисциплини, съответстващи на научното им направление. Водят дисциплина "Информатика" за СФ, МФ, ЕМФ, МТФ, ТФ. Дисциплина "ПИК" се води за ФА, ЕФ, ФЕТТ и ФТК. Към специалност КПТМ на МТФ се водят дисциплините "ООП" и "Мултимедийни технологии".

Интернет страница:http://pct.tu-sofia.bg/moodle001/

  • Ръководител катедра

    maria_766.jpg
    Име: Мария Ангелова-Димитрова
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3324
    Кабинет: 2304
    E-mail: maria@tu-sofia.bg

    Заместник ръководител

    L_Stoyanova_765.jpg
    Име: Людмила Стоянова
    Научна степен: доц. д-р инж.
    Телефон: 02 965-3453
    Кабинет: 2526
    E-mail: lstoyanova@tu-sofia.bg

Академичен състав

доц. д-р инж. Веска Ганчева
тел.:02 965-2052
каб.:2300
E-mail: vgan@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Даниела Минковска
тел.:02 965-3317
каб.:2324
E-mail: daniela@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Людмила Стоянова
тел.:02 965-3453
каб.:2526
E-mail: lstoyanova@tu-sofia.bg
доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова
тел.:02 965-3324
каб.:2304
E-mail: maria@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев
тел.:02 965-2192
каб.:2300-А
E-mail: veg@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Димо Чотров
тел.:02 965-2442
каб.:2400-А
E-mail: dchotrov@tu-sofia.bg
гл. ас. д-р инж. Елена Калчева-Йовкова
тел.:02 965-2442
каб.:2400-A
E-mail: elena@tu-sofia.bg

Хоноруван преподавател

ас. маг. инж. Снежанка Георгиева
тел.:02 965-2442
каб.:2400-А
E-mail:sneja@tu-sofia.bg

Помощно-технически персонал

маг. инж. Стефанка Станкова
тел.:02 965-2078
каб.:2300-Б
E-mail:steffi_tst@tu-sofia.bg

  • Web-базирани технологии
    • Целта на дисциплината е да развие умения за проектиране и реализиране на Web базирани интерактивни програми, включвайки съответния софтуер, бази от данни, интерфейси и навици за работа със съвременни компютърни системи и мрежи, да мотивира изучаването на Интернет и World Wide Web (WWW).

      Материалът условно може да се обобщи в 3 части. (1) Въведение в Интернет технологиите: структура на WWW, HTTP протокол, създаване на HTML/XHTML документи, XML синтаксис, презентационни технологии – Cascading Style Sheets и DHTML. (2) Програмиране от страна на клиента. (3) Разработка на Web приложения: проектиране и реализация на Web интерфейс, програмиране от страна на сървъра – генериране на динамично съдържание, прилагане на MVC шаблон, реализиране на Web сайт, реализиращ достъп до бази от данни.

      Избираема дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ във Факултет Компютърни системи и технологии (ФКСТ) на ТУ – София за образователно-квалификационна степен „магистър“.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • XML и WEB-базирани технологии
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат и да могат да прилагат концепциите на XML като метаезик и свързаните с него технологии, както и за неговите възможности за структуриране, съхраняване и обмен на информация.

      Теоретичният ма­териал включва основните методи и техники, използвани при решаване на различни примери и практически задачи, свързани с работа с дървовидни структури; действия с основни елементи и структури на езиците XML, XSLT, XPATH, XQUERY и др. Решаване на примерни задачи и казуси.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти в специалност „Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)“ на Факултет „Компютърни системи и технологии“, ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Алгоритмизация и основи на програмирането
    • Дисциплината има за цел усвояване на фундаментални понятия за използване на компютрите и придобиване на умения за съвременна технология на програмиране. Изучават се основни класове алгоритми и структури от данни. Разглеждат се основните принципи на структурния подход в програмирането и реализацията им със средствата на конкретен алгоритмичен език от високо ниво (ISO C). В края на обучението студентите ще придобият умения за създаване на самостоятелни програмни решения със средствата на език за програмиране от високо ниво.

      Основни теми: Принципи на програмната структура и управление; Етапи за решаване на проблеми – алгоритми, видове, представяне; Информация и представяне – обекти и операции; Стандартен вход/изход; Управляващи структури; Принципи на модулното програмиране – подпрограми, дефиниране, механизми за обмен на данни; Масиви и указатели; Класове памет и видове променливи; Текстови файлове за обмен на информация; Технология на програмирането ‒ концепции за разработка на програмни продукти, стил на програмиране, програмна документация.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет "Компютърни системи и технологии" (ФКСТ), ОКС „магистър“-изравнително обучение.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Бази данни
    • Целта на учебната дисциплина е да даде на студентите фундаментални познания от теорията и практиката на базите от данни и умения за анализ, спецификация, проектиране и приложение на информационни системи.

      Обучаваните ще се запознаят с основните понятия, методи и средства за съхраняване, обработка и представяне на информация. Успешно завършилите обучението студенти ще придобият умения за прилагане на обектно-ориентиран подход за изграждане на системи с управление на данни, както и за оценяване на потребителските качества на такива системи и на социалния ефект от използването им.

      Задължителна учебна дисциплина за студенти в специалност "Компютърни технологии и приложно програмиране" на Факултет "Компютърни системи и технологии", ОКС "магистър"-изравнително обучение.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Валидация и верификация на програмни системи
    • Курсът има за цел да развие знанията и уменията на студентите за разработката на качествени програмни продукти чрез приложение на методи и техники за валидацията и верификацията на програмни продукти и системи. Изучават се методи за класификация на грешките, както и методи за минимизация на влиянието им върху крайното качество на разработваните програмни продукти. На основата на реални проекти в лабораторните упражнения се избират и анализират методи/техники за валидация и/или верификация при разработка на програмно осигуряване.

      Основни теми: Основни принципи на разработката на качествено програмно осигуряване; особености на валидация на програмни продукти; особености на верификация на програмни продукти; специфични аспекти на използването на методите и техниките за валидация и верификация в разработката на програмни системи за конкретни приложни области.

      Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти в специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет "Компютърни системи и технологии" (ФКСТ), ОКС „магистър“.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Визуално програмиране за компютърни игри
    • Целта на курса е да запознае студентите с един нов подход за програмиране и създаване на интерактивност в различните видове компютърни игри – т.нар. Визуално програмиране/скриптиране. В рамките на курса студентите ще се запознаят с методи и техники за визуално скриптиране, както и с ограниченията на подхода. В рамките на лабораторните упражнения студентите ще се запознаят и ще добият навици за създаване на различни интерактивни елементи, характерни за сегашното поколение на компютърни игри. За постигане на заложените цели ще се разгледат техниките за: събитийно управление на интерактивността, за управление по събитийни тригери на поведението на обекти и на ефекти в играта, създаване на физични взаимодействия, управление на анимацията на персонажи и ботове, както и други приложения на визуалното скриптиране в UE4.

      Това е един от курсове, които в последните 3‑4 г. са задължителни за всички специалисти, които искат да специализират в областта на създаването на компютърни игри, поради което в него са разгледани следните основни теми: Видове събитийни системи; събитийни системи за комуникация между елементи на играта; управление с тригери на базовите характеристики и поведение на обекти в сцената; особености на създаване на контекстно-зависими поведения на играта; работа с ботове, реализация на физични взаимодействия; хореография на поведение на персонажите.

      Избираема дисциплина за специалността “Компютърни системи и технологии” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ), образователно-квалификационна степен “магистър”.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Виртуална реалност
    • Основните цели на дисциплината са изучаването на видовете системи за виртуална реалност, техните компоненти и разработката на приложения за виртуална реалност.

      В рамките на курса се изучават различни видове системи за виртуална реалност и техните компоненти. Студентите се запознават с изграждането и представянето на виртуални сцени. Разглеждат се техники за стереоскопична визуализация и взаимодействие с виртуалната среда. Практическите занятия са насочени към разработката на софтуерни приложения за виртуална реалност.

      Дисциплината е избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)” на Факултет Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС “магистър”.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Виртуално инженерство (за ФаГИОПМ, спец. КСТ) - на немски език
    • Основна задача на дисциплината е усвояване на фундаментални понятия за приложение на компютърните системи в процеса на проектиране и придобиване на умения за използване на съвременни програмни продукти.

      Разглеждат се основни понятия за структурата и компонентите на САПР и начина на представяне на геометричната информация. Дават се необходимите сведения за основните характеристики на техническите средства и функционалните възможности на програмните системи. Съставят се умения за самостоятелна разработка на задачи с приложение на САПР. В резултат студентите придобиват знания и умения да използват разпространените в практиката системи за автоматизирано проектиране при изпълнение на учебно-изследователски задачи и дипломното проектиране.

      Създават се умения за самостоятелна разработка на проблеми за моделиране и визуализиране на сложни геометрични обекти чрез програмни системи за геометрично моделиране и визуализиране, включително с технологиите на Виртуална и разширена реалност.

      Дисциплината се води съвместно от гл. ас. д-р Димо Иванов Чотров, кат. ПКТ, ФКСТ и инж. Ангел Бъчваров, кат. АДП, МФ.

      Дисциплината е избираема за редовни студенти по специалност “Компютърни системи и технологии на немски език” Факултет за Германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ), ОКС „бакалавър“.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Географски информационни системи
    • Учебната дисциплина “Географски информационни системи” има за цел студентите да изучат основната теория и начините за употреба на Географските информационни системи в инженерната практика.

      В дисциплината се разглеждат въпроси, свързани с основните принципи на изграждане и използване на различни географските информационни системи. Разглеждат се методите за описание и обработка на геореферирани данни, проектирането и изграждането на гео-бази от данни и работа с тях. Демонстрират се различни варианти за приложение на географските информационни системи за решаване на практически задачи. Студентите се запознават с наличните програмни продукти за изграждане и работа с  географски информационни системи.

      Дисциплината е избираема за редовни и задочни студенти в специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет Компютърни системи и технологии, ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

  • Графично програмиране
    • Разширява познанията на студентите за съвременни технологии за програмиране и графични стандарти в областта на компютърната графика. Създава умения за реализиране на методи и техники за моделиране и текстуриране на 2D и 3D геометрични обекти.

      Изучават се следните теми: графичен пакет 3ds max и предоставеният от пакета обектно-ориентиран скриптов език MaxScript; съвременна среда за разработка на програми Visual Studio .NET, език за програмиране C# и графичен интерфейс на устройство (GDI+); графичен стандарт OpenGL. Разглеждат се възможностите за: разширяване на функционалността на графичния пакет чрез създаване и вграждане на нов програмен код; за разработка на графични приложения, на базата на обслужване на събития в среда .NET; за създаване на  2D и 3D обекти с използване на графичната библиотека OpenGL.

      Учебната дисциплина е:

      • Избираема за редовни и задочни студенти от специалност "Компютърни технологии и приложно пограмиране" на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС "магистър";
      • Задължителна за студенти от специалност "Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)" на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС "магистър".

      Лектори:

  • Извличане на информация
    • Цел на дисциплината е запознаване на студентите със съвременни методи, подходи, технологии и приложения за извличане на информация от текст, уеб документи, бази от данни и откриване на знания от голeми масиви от данни.

      Студентите се запознават с основни понятия и концепции, свързани с извличане на информация и откриване на знания. Разглеждат се теми, свързани с откриване и анализ на големи масиви от данни, алгоритми и методи за извличане на информация от колекции от данни, текстови и уеб документи. Представят се технологии за разработване на търсещи машини и платформи за обработка на големи масиви от данни. Изучават се интелигентни методи, техники, алгоритми и програмни средства за анализ и визуализация на данни, извличане и откриване на информация в съвременни приложения.

      Дисциплината е избираема за редовни и задочни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет "Компютърни системи и технологии" (ФКСТ), ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Информатика (за ЕМФ, МТФ и МФ)
    • Главна дидактическа цел на дисциплината е усвояване на основни знания за компютъра като важно съвременно инженерно средство и придобиване на умения за използване на съвременни информационни технологии. Получените знания ще се използват в рамките на общотеоретичните, общотехническите и някои специални дисциплини, при изпълнение на УИР, НИР, дипломно проектиране и в професионалната реализация. Основна задача на дисциплината е усвояването на алгоритмизацията на задачите, програмирането им на конкретен програмен език от високо ниво и тяхното изпълнение в дадена операционна среда. Формират се основни понятия за структурата и действието на компютъра, начина и точността на представяне на информацията. Дават се необходимите сведения за някои основни класове алгоритми и структури от данни. Разглеждат се основните принципи на структурния подход на програмиране и реализацията им със средствата на един от алгоритмичните езици Паскал /C / Visual Basic. Другите възлови компоненти на учебната програма са генериране на таблици посредством EXCEL и приложение на ACCESS за създаване и операции с релационни бази от данни.

      Задължителна учебна дисциплина за студенти от:

      - направление „Машинно инженерство” на Машинно-технологичен факултет, ОКС „бакалавър“;

      - машинни специалности на Енергомашиностроителен факултет, ОКС „бакалавър“;

      - специалности: “Машиностроене и уредостроене”, „Мехатроника”, „Инженерна логистика” на Машиностроителен факултет, ОКС „бакалавър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Даниела Минковска

  • Информатика (за ТФ)
    • Главна дидактическа цел на дисциплината е усвояване на основни знания за компютъра като важно съвременно инженерно средство и придобиване на умения за използване на съвременни информационни технологии. Получените знания ще се използват в рамките на общотеоретичните, общотехническите и някои специални дисциплини, при изпълнение на УИР, НИР, дипломно проектиране и в професионалната реализация. Основна задача на дисциплината е усвояването на алгоритмизацията на задачите, програмирането им на конкретен програмен език от високо ниво и тяхното изпълнение в дадена операционна среда. Формират се основни понятия за структурата и действието на компютъра, начина и точността на представяне на информацията. Дават се необходимите сведения за някои основни класове алгоритми и структури от данни. Разглеждат се основните принципи на структурния подход на програмиране и реализацията им със средствата на един от алгоритмичните езици Паскал /C / Visual Basic. Другите възлови компоненти на учебната програма са генериране на таблици посредством EXCEL и приложение на ACCESS за създаване и операции с релационни бази от данни.

      Задължителна учебна дисциплина за студенти от:

      - ПН 5.13 „Общо инженерство” и ПН 5.5 "Транспорт, корабоплаване и авиация" на Транспортен факултет, ОКС "бакалавър"

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Информатика I (за СФ, спец. ИМ)
    • Дисциплината "Информатика І" дава знания за основни принципи и концепции при създаването на програмни приложения в среда Delphi. В нея се разглеждат основните използвани в средата визуални компоненти и се демонстрира работата с тях при решаването на практически задачи. Изясняват се основите на обектно-ориентираното програмиране и на изграждането и употребата на потребителски класове и обекти. Демонстрира се работата с файлове и създаването на графични обекти в потребителски приложения. 

      Дисциплината е задължителна за студентите в специалност "Индустриален мениджмънт" на "Стопански факултет", ОКС "бакалавър".

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

  • Информатика I (за ФАИО)
    • Цел на дисциплината е да предостави фундаментални знания за компютри, компютърни системи и приложения, да развие умения за решаване на инженерни проблеми посредством компютър и програмиране на С, да подготви и поощри използването на компютърни средства в другите академични дисциплини и дейности.

      Основните теми включват: Компютри и приложения, Съвременни информационни технологии, Компютърни комуникации, Компютърна архитектура, Техническо осигуряване, Управление на данни посредством компютър, Бройни системи, Програмно осигуряване, Операционни среди, Графичен потребителски интерфейс, Методология за решаване на проблеми посредством компютър. Компютърно програмиране, Програмни езици, Програмен език С – основни сведения. Фундаментални типове данни - представяне, операции. Изрази. Оператори. Въвеждане и извеждане на данни и резултати. Обработка на данни. Управляващи структури. Модулно програмиране. Функции. Предаване на параметри. Указатели. Операции с указатели. Структури от данни. Масиви, структури, обединения. Обработка на текст. Файлове. Препроцесор и макродефиниции.

      Дисциплината е задължителна за студенти от специалност „Индустриално инженерство“ на Факултет за английско инженерно обучение, образователно-квалификационна степен „бакалавър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Информатика II (за МФ, спец. ИЛ и спец. Мехатроника)
    • Знанията и уменията по Информатика II  създават предпоставки за многостранна реализация на студените и ги подготвят за последващи курсове в специализираните области на вградени софтуерни системи и компютърни системи за управление на отговорни технологични процеси. Дисциплината развива знания в областта на програмирането с процедурен език (ISO C) и усъвършенства уменията за работа в по-сложни програмни среди (Windows, MS Visual Studio). Допълват се основните понятия за структурата и действието на компютърните системи и начините за представяне и обработване на информацията.

      Дисциплината е задължителен фундаментален учебен курс от учебната програма за студенти в специалност „Мехатроника“ и „Инженерна логистика” на „Машиностроителен факултет”, ОКС "бакалавър".

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

  • Информатика II (за СФ, спец. ИМ)
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат и да могат да прилагат информационните технологии в своята дейност, да избират подходящи за тях методи за обработка на данни, да поръчват и/или участват в създаване на нови програмни продукти.

      В края на обучението си студентът ще познава и използва: основните информационни структури; информационните структури и операциите с тях; визуализация и бизнес графика; стандарти и приложни програмни пакети за обработка на данни. Ще да работи с програмни среди за офис автоматизацияи ще може да съставя прости информационни модели и да ползва продукти за управление на бази от данни.

      Другите възлови компоненти на учебната програма са генериране на таблици посредством EXCEL и приложение на ACCESS за създаване и операции с релационни бази от данни.

      Задължителна учебна дисциплина за студенти от ПН 5.13 „Общо инженерство” на Стопански факултет за специалност „Индустриален мениджмънт“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Информатика III (Бази данни) (за МФ, спец. ИЛ)
    • Целта на учебната дисциплина е да даде на студентите фундаментални познания от теорията и практиката на базите от данни и умения за анализ, спецификация, проектиране и приложение на информационни системи.

      Обучаваните ще се запознаят с основните понятия, методи и средства за съхраняване, обработка и представяне на информация. Успешно завършилите обучението студенти ще придобият умения за прилагане на обектно-ориентиран подход за изграждане на програмни системи за управление на данни, както и за оценяване на потребителските качества на такива системи и на социалния ефект от използването им.

      Задължителна учебна дисциплина за студенти от ПН 5.13 „Общо инженерство” на Машиностроителен факултет за специалност "Инженерна логистика", ОКС "бакалавър".

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Информационни системи
    • След завършване на курса студентите ще могат да проектират, както и да използват съвременни средства за подпомагане вземането на решение. Усвоените знания ще се прилагат пpи  изпълнeниeто на УИP, HИP и в диплoмнoтo пpoeктиpaнe.

      Обучението по курса започва от разглеждането на концепцията за информацията, последвано от стъпките на процеса за вземане на решение и въздействието на информационните системи върху управлението. Обсъжда се анализа на решението - цикъл на вземане на решение, софтуерни средства, подпомагащи вземането на решение, както и системите, подпомагащи вземането на решение (DSS) и разликите им с мениджмънт информационните системи. В процеса на обучение се усвояват знания, нужни за създаване на мениджмънт информационни системи (MIS). Обсъждат се особеностите при проектирането на тези системи, като етап от тяхното създаване. Формират се знания и умения за изграждане на мениджмънт информационни системи.

      Избираема учебна дисциплина за студенти от ПН 5.3 "Комуникационна и компютърна техника", специалност КТПП, ОКС "магистър".

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Информационни технологии (за ФАИО, спец. ИИ) - на английски език
    • След завършване на курса студентите трябва да могат да прилагат Web-базирани технологии за бази от данни, мултимедийни и хипермедийни технологии, интернет услуги.

      Основно застъпени теми са информационни системи и бази от данни, езици в системите с бази от данни, системи за управление на бази от данни (СУБД), мултимедийни системи и технологии, компресия на данни, проектиране и реализация на мултимедийни приложения, програмни средства за създаване на мултимедийни продукти, глобални мрежи и информационни системи и услуги, Web и услуги в Web, мултимедийни документи в Интернет.

      Задължителна учебна дисциплина за студенти от специалност “Индустриално инженерство” на Факултета за Английско инженерно обучение, ОКС “магистър”. Обучението се провежда на английски език.

      Лектори:

  • Информационни технологии и системи за проектиране (за ЕФ, спец. ЕЕЕО)
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат и да прилагат професионално подходите, методите и програмно- техническите   средства  в процеса на подготовка на  проекта в съответствие конкретните  потребности.

      В края на обучението си студентът ще бъде в състояние да: осъществява пренос между различни програмни системи с цел интеграция на данни; работи с база данни и участие в екипи за подготовка на задания; съставя графици при управление на дейности, свързани с текущи и планови ремонти; участва в работата по проекти; управлява изпълнението на целите, ресурсите и сроковете на проекти; извършва подготвка на обяснителна записка с графична илюстрация и  изчисления; подготви графичната част на проекта съгласно изискванията на стандарта; избере и приложи методи за автоматизиране (графична  и изчислителни части) на трудоемки процеси при проектиране.

      Дисциплината е задължителна за редовни и зодочни магистри по специалност „Електроенергетика и електрообзавеждане“ на Електротехнически факултет.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Компютърна анимация и ефекти
    • След завършване на курса студентите трябва да могат да анализират съществуващи решения от областта на 3D компютърна анимация и специалните ефекти и да могат да използват тези методи и техники при създаване на собствени ефекти и решения. Усвоените знания ще се прилагат при изпълнението на УИP, HИP и в диплoмнoтo пpoeктиpaнe.

      Основна задача на курса е изучаването на методите за създаване и редактиране на анимация на тримерни обекти. В процесът на обучението се усвояват фундаменталните знания, нужни за анализ на съществуващи специални ефекти и на компютърни анимации. Специално място заема изучаването и приложението на методите за описание и реализация на различни природни феномени и явления. Обсъждат се особеностите при визуализация и анимация на сложни явления и обекти от областта на техниката. Формират се знания и умения за използване на съвременни програмни продукти при решаване на конкретен проблем.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)“ на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС „магистър“.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Компютърна визуализация
    • Основните цели на дисциплината са изучаването на методите за визуализация на данни получавани от експерименти чрез използване на различни техники за работа с скаларни данни – непрекъснати и дискретни полета, както и с векторни данни. Формират се знания и умения за използване на съвременни програмни продукти при решаване на конкретен проблем.

      След приключване на обучението по дисциплината студентите ще познават принципите и методите за визуално представяне данни, събирани от експерименти и алгоритми за практическата им реализация. Ще бъдат придобити практически умения за визуализация на данни от инженерни и приложни области с използване на достъпни програмни продукти.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)“ на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Димитър Божков

  • Компютърна графика (за ФаГИОПМ, спец. КСТ) - на немски език
    • Целта на курса е изучаването на принципите и методите на компютърната графика и приложението им за решаване на задачи за интерактивна визуализация.

      Представят се основните понятия и задачи на компютърната графика и се дават необходимите сведения за някои класове алгоритми и видове модели. Подробно се разглеждат принципите на действие на графичните устройства и наличните ограничения, начините за описание на геометрични модели и представянето им в компютъра, основните функции на графични пакети, двумерни и тримерни координатни трансформации, видове проекции и тяхното описание, параметри на наблюдението и визуална трансформация, верижна трансформация на скелетен модел. Обсъждат се особеностите при моделирането и визуализацията на сложни обекти. Създават се умения за самостоятелна разработка на софтуерни приложения за интерактивна визуализация.

      Дисциплината е избираема за редовни студенти по специалност “Компютърни системи и технологии на немски език” Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ), ОКС „бакалавър“.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Компютърна графика и геометрично моделиране
    • Дисциплината има за цел да запознае студентите c най-важните методи за изграждането на графични приложения и работа с тях.

      Разглеждат се следните основни теми: съвременни интерактивни графични компютърни системи и приложения; основни понятия от областта на компютърна графика: примитиви, модели, растерна/векторна графика; основни геометрични примитиви за представяне на двумерни и тримерни графични обекти; представяне на модели на обекти чрез двумерни и тримерни трансформации; използване на хомогенни координати; изграждане на двумерни изображения – прозорци и рамки за наблюдение; основни алгоритми за растеризация; създаване на интерактивни графични приложения; модели на тримерни изображения; тримерни геометрични трансформации; модели на цветове; сплайнови криви и повърхнини; основни методи за предварителна обработка на растерни изображения.

      Задължителна учебна  дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС „магистър“-изравнително обучение .

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

  • Методи и средства за търсене и представяне на информация
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да получат знания и умения за работа с информационни системи, съдържащи мултимедийни данни. В първата част на дисциплината се разглеждат основните въпроси на структурата и дизайна на такива информационните системи. Отделено е специално внимание на методите и средствата за представяне на данните в тях - графики, аудио, изображения – статични и анимирани, видео, както и на методите и средствата за търсене на информация. Изграждат се умения за търсене на мултимедийна информация. Втората част на дисциплината е свързана с представяне и търсене на мултимедийна информация в Интернет. Изучават се най-разпространените мрежови протоколи и предлаганите услуги. Представя се развитието на 3D графика в Интернет. Прави се сравнение на различните технологии. Акцентира се върху различните възможности за отдалечено консултиране с web базирани информационни системи, съдържащи нетекстови данни.

      Обучаемите ще се запознаят с основни понятия, методи и средства за търсене и представяне на различни мултимедийни типове данни в информационните системи.

      Учебната дисциплина е:

      • Избираема за редовни и задочни студенти от специалност "Компютърни технологии и приложно пограмиране" на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС "магистър";
      • Задължителна за студенти от специалност "Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)" на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС "магистър".

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Мултимедийни технологии (за МТФ, спец. КПТМ)
    • Основна цел на дисциплината е да даде фундаментални понятия за базовите мултимедийни технологии и да се усвои една авторска мултимедийна среда, както и свойства на скриптов език, като обектно-ориентиран език за програмиране. След завършване на курса студентите трябва да могат да познават съществуващи решения в мултимедийните технологии, да използват мултимедийни методи при създаване на собствени ефекти и да познават базов скриптов език и неговите възможности. Изучават се основните понятия и обекти на мултимедийните среди, структурата и йерархията им, структурите за управление и специфичните особености на скриптов език. Показват се възможностите за връзка с други приложения. Изучават се и методи за създаване и вграждане на възможности за работа със звук, видео и анимирана графика в мултимедийните приложения. Лабораторните упражнения подпомагат практическото усвояване на материала в съвременни програмни среди. Курсовата работа включва разработване на съдържателната и графична части на сценарий ориентиран към иновациите в областта на интерактивните технологии.

      Дисциплината е избираема за редовни студенти по специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето“ на Машинно Технологичен Факултет , ОКС „бакалавър“.

      Лектори:

  • Мултимедийни технологии и виртуална реалност (за МТФ, спец. КПТМ)
    • Основните цели на дисциплината са да се дадат фундаментални понятия за базовите мултимедийни технологии и изучаването на методите за създаване и редактиране на обекти със сложна геометрична форма и йерархична структура и овладяването на принципите за визуализацията им чрез специализирани компютърни системи. След завършване на курса студентите трябва да могат да  разработват мултимедийни продукти и да използват съвременни програмни продукти при решаване на конкретен проблем. Изучават се основните понятия и обекти на мултимедийните среди, структурата и йерархията им, структурите за управление, подпрограми и специфичните особености на скриптов език. Изучават се основните принципи и методите за построяване и визуализация на геометрични модели в системите за виртуална реалност, както и възможностите за описание и взаимодействие с виртуални светове  в уеб среда.

      - Избираема дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето“ на Машинно Технологичен Факултет, ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Даниела Минковска

  • Мултимедийни технологии и програмиране
    • Основна цел на дисциплината е да даде фундаментални понятия за базовите мултимедийни технологии и да се усвои една авторска мултимедийна среда, както и свойства на скриптов език, като обектно-ориентиран език за програмиране. След завършване на курса студентите трябва да могат да познават съществуващи решения в мултимедийните технологии, да използват мултимедийни методи при създаване на собствени ефекти и да познават базов скриптов език и неговите възможности.

      Изучават се основните понятия и обекти на мултимедийните среди, структурата и йерархията им, структурите за управление и специфичните особености на скриптов език. Показват се възможностите за връзка с други приложения. Изучават се и методи за създаване и вграждане на възможности за работа със звук, видео и анимирана графика в мултимедийните приложения. Лабораторните упражнения подпомагат практическото усвояване на материала в съвременни програмни среди. Курсовата работа включва разработване на съдържателната и графична части на сценарий ориентиран към иновациите в областта на интерактивните технологии.

      Учебната дисциплина е:

      • Избираема за редовни и задочни студенти от специалност "Компютърни технологии и приложно пограмиране" на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС "магистър";
      • Задължителна за студенти от специалност "Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)" на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС "магистър".

      Лектори:

      доц. д-р инж. Даниела Минковска

  • Обектно-ориентирано програмиране
    • Цел на дисциплината е запознаване с концепцията за обектно-ориентирано програмиране и езика за програмиране Java. Акцентира се на класове и обекти, използване на обектно-ориентирано моделиране и изграждане на йерархии от класове, като се представят различни подходи за постигане на определена цел и се обсъждат предимствата и недостатъците на конкретните реализации. Специално внимание се отделя на програмните техники, средствата и инструментите на езика Java за разработка на различни видове приложения.

      Основни теми: принципи на oбектно-ориентирано програмиране - абстракция, енкапсулация, наследяване и полиморфизъм; изрази и операции; управляващи конструкции, прихващане и обработка на изключения; класове, членове на клас, методи, конструктори, предефинирани методи; статични полета и методи, обекти – инстанции на клас, тестови класове, обвивки на класовете; масиви – сортиране и търсене; символни низове – клас String; същност на наследяването, производни класове, абстрактни методи и класове, иинтерфейси; GUI в Java; Swing компоненти, пакети, входно/изходни потоци, колекции и др.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет "Компютърни системи и технологии" (ФКСТ), ОКС„магистър“-изравнително обучение.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Обектно-ориентирано програмиране (за МТФ / КПТМ)
    • Предназначението на дисциплината е да даде на студентите основни знания и умения по обектно-ориентирано програмиране чрез прилагане на съвременни програмни технологии в конкретна операционна среда.

      Въвеждат се основните принципи и техники на обектно-ориентираното проектиране: абстракция, капсулиране, модулност, класове, обекти, интерфейси, наследяване и полиморфизъм. Изучават се базовите концепции и обекти на програмния език Java: синтаксис и семантика, типове данни и структури от данни, управляващи структури и изключения, класове и обекти, приложения и аплети. Разглеждат се принципи и подходи за създаване на програми, управлявани от събития, в стационарна среда и в Интернет. Студентите придобиват умения за проектиране и създаване на полезни интерактивни потребителски интерфейси.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Компютърно проектиране и технологии в машиностроенето“ на Машинно-технологичен факултет (МТФ) при ТУ – София за образователно-квалификационната степен „бакалавър“. 

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Обектно-ориентирано програмиране (за ФАИО)
    • Да създаде умения в студентите за решаване на проблеми, използвайки обектно-ориентиран програмен език.

      Основните теми са: методология на обектно-ориентираното програмиране; въведение в езика Java; типове данни – обекти и примитивни: целочислени, реални, символни, булеви, изрази, приоритет на операторите, преобразуване на данните, низ, променливи и константи, оператори за присвояване; управляващи структури – разклонения и цикли, bleak и continue; масиви; класове – декларация, модификатори на клас, декларация на променливи, декларация на методи, конструктори, обекти, извикване на членове на класа, статични променливи и статични методи, абстрактни класове и абстрактни методи, методи на аплети; наследяване – декларация на клас, декларации на конструктори, презареждане на методи, предефиниране на методи на екземплярите, скриване на методи на класа, скриване на променливи, множествено наследяване, вградени класове; интерфейси – дефиниция, декларация на интерфейс, реализиране на интерфейс, използване на интерфейс като тип; полиморфизъм – чрез интерфейси, чрез наследяване; събития и слушатели; графичен потребителски интерфейс; изключения; входно/изходни потоци – текстови файлове, двоични файлове; многонишково програмиране.

      Дисциплината е избираема за студенти от специалност „Индустриално инженерство“ на Факултет за английско инженерно обучение, образователно-квалификационна степен „бакалавър“.

      Лектори:

  • Обектно-ориентирано програмиране и алгоритми (за ФаГИОПМ)
    • В курса основно се разглеждат синтеза и анализа на алгоритми на базата на обектно-ориентираното дефиниране и решение на проблемите. Статичните и динамични модели се представят чрез диаграми. Коректност на изготвени алгоритми и програми се извършва с верификационни методи. Прилагат се методите на специалните нотации. Предмет на курса са най-често срещаните проблеми на обработката на информация: сортиране, сравняване, търсене, дефиниране на ключове (хеш-таблици). Курсовата работа включва примери за: изготвяне на алгоритми; верификация, анализ на изчисление и изразяване в О-нотация, диаграма на динамичен модел, методи за обработка на дървовидна структура от обекти. В лабораторните упражнения се изготвя пакет за обработка на геометрични обекти, който включва базови класове, абстрактен клас, интерфейс, аплет.

      Дисциплината е задължителна за студенти от специалност „Компютърни системи и технологии“ (на немски език) във Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт, образователно-квалификационна степен „бакалавър“.

      Лектори:

  • Облачни технологии
    • Курсът “Облачни технологии” прави въведение в основните понятия, характеристики и услуги в облачните технологии, архитектури на основни платформи за облачни изчисления и облачни операционни системи. Разглеждат се възможностите за виртуализация – видове, клъстерни и GRID технологии. Изучават се методи за управление на паметта, безопасност и защита при работа с облачните технологии. Основната цел на курса е да осигури подготовка на студентите за облачните технологии, платформи, услуги и архитектури, виртуализация, основните концепции на публичните облачни услуги IaaS, PaaS и SaaS, и приложението им в публични облачни платформи.

      Дисциплината е избираема за редовни и задочни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет „Компютърни системи и технологии“, ОКС „магистър“.

      Лектори:

  • Обработка на мултимедийни данни
    • Основна цел на дисциплината е да даде фундаментални знания за базовите мултимедийни понятия, основните мултимедийни данни и тяхната обработка със средствата на специализирани програмни среди. След завършване на курса студентите трябва да познават тези среди и да могат да обработват различните видове мултимедийни данни, приложими в различни форми и етапи на обучение, дизайн, маркетинг, игри и др. Изучават се основните понятия и характеристики на видовете мултимедийни данни и средите за тяхната обработка. Показват се възможностите за връзка между различните приложения. Лабораторните упражнения подпомагат практическото усвояване на материала в съвременни програмни среди (Photoshop, CorelDraw, AutoCad, Adobe Premier, ToolBook и др.). Курсовата работа включва разработване на съдържателната и графична части на сценарий, ориентиран към иновациите в областта на интерактивните технологии.

      Дисциплината е избираема за редовни и задочни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет „Компютърни системи и технологии“, ОКС „магистър“.

      Лектори:

  • Основи на изкуствения интелект
    • Учебната дисциплина “Основи на изкуствения интелект” има за цел студентите да изучат и да могат да прилагат основните формализми за представяне и използване на знания в системи с изкуствен интелект и да се запознаят с логическото програмиране.

      Знанията и уменията по дисциплината запознават студентите с основни теоретични въпроси при изграждането на системи с изкуствен интелект и с логическото програмиране. Разглежда се работата и особеностите на експертните системи и невронните мрежи като представители на двата основни подхода при изграждането на системи с изкуствен интелект. В края на обучението си студентът ще познава принципите на работа на системите с изкуствен интелект и приложението им в практиката, познава особеностите на логическото програмиране и ще решава практически задачи на езика Пролог, ще умее да съсздава функционални приложения в средата на Visual Prolog.

      Дисциплината е избираема за редовни и задочни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет „Компютърни системи и технологии“ (ФКСТ), ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

  • Основи на компютърните игри
    • Основните цели на дисциплината са запознаването с основните елементи, участващи при разработката на компютърни игри, и разглеждане на някои от възможностите за тяхната реализация.

      В рамките на курса се изучават основите, необходими за разработката на различни жанрове компютърни игри. Студентите се запознават с концепции като генератор на компютърни игри, математика и физика в контекста на компютърните игри, дизайн на игри, мрежови игри, изкуствен интелект и др. По време на лабораторните упражнения студентите разработват прости игри или примерни реализации на алгоритми, с които са се запознали по време на лекциите.

      Свободно избираема учебна дисциплина за студенти от специалност “Компютърни технологии и приложно програмиране” на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ), образователно-квалификационна степен “магистър”.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Програмиране (за ФаГИОПМ)
    • Избираема дисциплина за студенти, обучавани за получаването на образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност Компютърни системи и технологии (на немски език) във Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт, ТУ – София.

      Създава умения за индивидуална работа на студентите и работа в екип при разрешаване на проблеми чрез използване на съвременни софтуерни технологии на .NET Framework и програмния език C#. Изучените теми и усвоените технологии се прилагат при разработка на дипломни проекти.

      Лектори:

  • Програмиране и използване на компютри (за ФаГИОПМ)
    • Изучените теми и усвоената технология ce прилагат в paмкитe нa oбщoтexничecкитe и cпeциaлни диcциплини и пpи изпълнeниeто нa УИP, HИP и в диплoмнoтo пpoeктиpaнe.

      Изучава се cтpуктуpaтa и дeйcтвиeтo нa компютърна система и се разглежда нaчинa нa пpeдcтaвянe нa инфopмaциятa. Придобиват се знания и се създaвaт умeния зa caмocтoятeлнa paзpaбoткa нa пpoблeми. Дaвaт ce нeoбxoдимитe cвeдeния зa някoи ocнoвни клacoвe aлгopитми и cтpуктуpи дaнни. Paзглeждaт ce ocнoвнитe пpинципи нa cтpуктуpния пoдxoд в пpoгpaмиpaнeтo и peaлизaциятa им cъc cpeдcтвaтa нa кoнкpeтeн aлгopитмичeн eзик oт виcoкo нивo (ISO C). B peзултaт cтудeнтитe получават теоретична и практическа подготовка за изпoлзване на нaличнaтa в университета и шиpoкo paзпpocтpaнeнaтa в пpaктикaтa компютърна тexникa. Лабораторните упражнения се организират в зали, обзаведени с компютри в среда на Windows.

      Дисциплината е задължителна за студенти от специалност „Компютърни системи и технологии“ (на немски език) във Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт, образователно-квалификационна степен „бакалавър“.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Програмиране и използване на компютри I (за ФА и ЕФ)
    • Дисциплината има за цел усвояване на фундаментални понятия за използване на компютрите и придобиване на навици за съвременна технология на програмиране в конкретна операционна среда.

      Разглеждат се основни понятия за структурата и действието на компютъра и начина на представяне на информацията. Създават се умения за самостоятелна разработка на проблеми. Дават се необходимите сведения за някои основни класове алгоритми и структури от данни. Разглеждат се основните принципи на структурния подход в програмирането и реализацията им със средствата на конкретен алгоритмичен език от високо ниво (ISO C). В резултат студентите ще придобият умения за използване на разпространените в практиката операционни системи и съвременни средства за комуникация, както и да решават инженерни задачи със средствата на език за програмиране от високо ниво.

      Дисциплината е задължителна за редовни и задочни студенти по специалност “Електротехника” и “Енергоенергетика и електрообзавеждане” на Електротехнически факултет (ЕФ) и за редовни студенти по специалност "Автоматика, информационна и управляваща техника" на Факултет по автоматика (ФА), ОКС„бакалавър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Програмиране и използване на компютри I (за ФЕТТ и ФТК)
    • Дисциплината има за цел усвояване на фундаментални понятия за използване на компютрите и придобиване на навици за съвременни технологии на програмиране. Изучават се основни класове алгоритми и структури данни и реализацията им със средствата на конкретен алгоритмичен език от високо ниво (С). Разглеждат се принципите на структурния подход в програмирането. В резултат студентите ще придобият умения за използване на разпространените в практиката операционни системи и съвременни средства за комуникация, както и да решават инженерни задачи със средствата на език за програмиране от високо ниво.

      Основни теми: Изчислителна система и принцип на програмното управление; Операционни системи ‒ Windows; Програмни езици; Интегрирани среди за разработка на програми; Етапи за решаване на проблеми – алгоритми, видове, представяне; Информация и представяне – обекти и операции с обекти; Стандартен вход/изход; Управляващи структури и представянето им; Принципи на модулното програмиране – подпрограми, дефиниране, механизми за обмен на данни; Масиви и указатели; Класове памет и видове променливи; Понятие за файл – текстови файлове за обмен на информация; Технология на програмирането ‒ концепции за разработка на програмни продукти, стил на програмиране, програмна документация.

      Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалности „Електроника“ на Факултет по Електронна техника и технологии (ФЕТТ) и „Телекомуникации” на Факултет по Телекомуникации (ФТК), ОКС „бакалавър“. 

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Програмиране и използване на компютри II (за ЕФ)
    • Студентите придобиват знания за начините на представяне на данни от различен тип в паметта на компютъра, за съхранение на данни на външен носител, за организацията на паметта на компютъра. Създават се умения за самостоятелна разработка на проблеми. Разглеждат се основните принципи на процедурното програмиране и реализацията на алгоритми със средствата на конкретен език за програмиране (С).

      Разглеждат се прости и структурирани типове данни, както и достъп до данни чрез указатели. Специално внимание се обръща на работа със символни низове, използване на динамична памет, създаване и поддържане на текстови и двоични файлове. Разглеждат се структурите като отделен тип данни, възможности за достъп до елементите на структури. Разглежданите понятия и концепции се илюстрират с програми, разработвани с утвърден и мощен език за програмиране С в съвременна среда за разработка на програми.

      Задължителна дисциплина за редовни и задочни студенти по специалности “Електротехника” и “Енергоенергетика и електрообзавеждане” на Електротехнически факултет (ЕФ) при ТУ–София за образователно-квалификационна степен „бакалавър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Програмиране и използване на компютри III (за ФЕТТ)
    • Цел на дисциплината е запознаване с алгоритмичен език за програмиране Java. Акцентира се на синтаксиса и семантиката на езиковите форми, като се представят различни подходи за постигане на определена цел и се обсъждат предимствата и недостатъците на конкретните реализации. Специално внимание се отделя на GUI в Java.

      Основни теми: oбектно-ориентирано програмиране; изрази и операции; управляващи конструкции, прихващане и обработка на изключения; обекти в Java, декларация на клас, членове на клас, методи, конструктори, предефинирани методи; статични полета и методи, обекти – инстанции на клас, тестови класове, обвивки на класовете; масиви – сортиране и търсене; символни низове – клас String; същност на наследяването, производни класове и наследяване, абстрактни методи и класове, иинтерфейси; GUI в Java; Swing компоненти, пакети, входно/изходни потоци, колекции и др.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Електроника“ на Факултет по електронна техника и технологии (ФЕТТ), ОКС „бакалавър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Програмиране и използване на компютри ІI (за ФЕТТ и ФТК )
    • Изучаване на подходите, методите, техническите средства и основните принципи на структурния подход в програмирането с цел на тяхното приложение в различни предметни области. Създаване на умения за поддържане и обработка на бинарни и текстови файлове. Получаване на познания за програмиране на ниско ниво – работа с отделни битове и за принципите на работа със структури от данни за реализацията на основни алгоритми в програмирането.

      Основни теми: Препроцесор на С - включване на файлове; Макроси и функции; Алгоритми за търсене в низове; Работа с динамични данни; Рекурсия; Работа със структури и обединения: Бинарни файлове и обработката им; Структура на програма на С - разделно компилиране; Указатели към функции и масиви от функции; Статична и динамична реализация на основни алгоритми - стек, опашка, едносвързани списъци; Запис и четене на свързани структури от данни в бинарен файл; Програмиране на ниско ниво - побитови операции.

      Задължителна учебна дисциплина за редовни студенти по специалности „Електроника“ на Факултет по "Електронна техника и технологии" (ФЕТТ) и „Телекомуникации” на Факултет по "Телекомуникации" (ФТК), ОКС „бакалавър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

      Лектори:

  • Програмиране на C#
    • Целта на учебната дисциплина е студентите да усвоят знания и умения за програмиране на езика C#. Разглежда се платформата .NET, както и програмните техники, средствата и инструментите на езика C# за разработка на различни видове приложения.

      След завършване на курса студентите ще придобият умения за създаване на различни видове софтуерни приложения на езика C# – приложения с GUI, обработка на събития, използване на колекции за лесна обработка на сложни данни, работа с потоци от данни, файлове и директории, обработка на грешки чрез изключения, решаване на алгоритмични проблеми. Обръща се внимание на типове данни, базови структури от данни (масив, колекция, структура, множество, стек, опашка, списък, речник, както и операциите върху тях – добавяне, търсене, изтриване, промяна, въвеждане и отпечатване), концепции за програмиране на C#, работа със C# заявки и LINQ, сериализация и десериализация, визуално програмиране, компонентно тестване.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет "Компютърни системи и технологии" (ФКСТ), ОКС „магистър“-изравнително обучение.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Програмиране на Java за Android
    • Целта на курса е даде на студентите задълбочена представа за концепциите, стратегиите за проектиране, съвременните инструменти и интегрирани средства, необходими за създаване, тестване и реализация на приложения за Android базирани мобилни телефони и устройства.

      В дисциплината са включени широк набор от теми, обхващащи: проектиране и реализация на мобилни потребителски интерфейси, управление и жизнен цикъл на мобилни приложения, многонишкова реализация, комуникация между процеси, управление на динамично съдържание, геолокация и работа с карти, мрежи и уеб услуги, съхраняване на данни и връзка с бази от данни и др.

      Избираема учебна дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на ТУ – София за образователно-квалификационна степен „магистър“.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Елена Калчева-Йовкова

  • Програмиране на графични процесори
    • Основни цели на дисциплината са изучаването на паралелни алгоритми, тяхното имплементиране за графични процесори, както и приложения на програмирането за графични процесори.

      В рамките на курса се изучават техники за програмиране и паралелни алгоритми за графични процесори. Разглеждат се библиотеки за паралелно програмиране за графични процесори и различни области на приложение на програмирането за графични процесори. По време на лабораторните упражнения се имплементират алгоритми в областите на компютърната графика и обработката на изображения.

      Избираема учебна дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет по компютърни системи и технологии (ФКСТ) на ТУ – София за образователно-квалификационна степен „магистър“.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Програмни парадигми (за ФаГИОПМ)
    • Този курс има за задача да запознае студентите с основните принципи, идеи, характеристики и области на приложение на съвременните програмни езици. За целта се разглеждат някои от най-често използваните програмни парадигми и програмните езици, които реализират тези парадигми. Упражненията се провеждат на езика Python.

      Основни теми: основни характеристики и идеи на програмните парадигми; основни програмни парадигми (императивна, функционална, логическа и обектно-ориентирана парадигма), скриптова програмна парадигма, парадигма за конкурентно програмиране, аспект-ориентирана програмна парадигма.

      Курсът е насочен към студенти от образователно-квалификационна степен „бакалавър“; година:1, семестър:2.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Програмни средства за Интернет (за ФПМИ / специалност: „Приложна математика“)
    • Програмни средства за Интернет е задължителен учебен курс от магистърската програма на специалността „Приложна математика“ от професионално направление 4.5. Математика. Знанията и уменията по Програмни средства за Интернет създават предпоставки за многостранна реализация на студените в областта на съвременните компютърни технологии, при проектиране и реализиране на сложни софтуерни проекти на базата на обектно-ориентираното програмиране.
      Целта на учебната дисциплина е студентите да изучат и да могат да прилагат концепциите на обектно-ориентираното програмиране на базата на програмния език Java.

      Лектори:

  • Проектиране на потребителски интерфейси
    • Предназначението на дисциплината е да запознае студентите със съвременни стратегии за ефективно взаимодействие между човека и компютъра, основани на отчитане на човешки фактори при проектиране на потребителските интерфейси на приложните програмните системи.

      Въвеждат се интердисциплинарни знания за структурата и елементите на взаимодействието човек-компютър от приложни компютърни науки, софтуерна ергономия и когнитивна психология. Дефинират се основни понятия, принципи, проблеми и решения в разглежданата област. Разглеждат се подходи, методи и средства за анализ, проектиране и създаване на съобразени с човешки фактори потребителски интерфейс. Представят се адаптивни и разпределени интерфейси. Провежда се експериментална лабораторна практика по проектиране и изработване на прототипи на интефейси на разнородни софтуерни системи и приложения.

      Дисциплината е задължителна за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии в нематериалната сфера“ и избираема за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на факултет „Компютърни системи и управление“ на Технически университет – София за образователно-квалификационната степен „магистър“.

      Лектори:

  • Разпознаване на образи
    • Целта на курса е да даде познания относно анализа и разпознаването на съдържанието на визуални изображения. След завършване на курса студентите трябва да познават различни подходи, методи и средства за получаване, обработване и анализ на визуални изображения и да могат да ги прилагат в конкретни приложения на системите за компютърно зрение.

      Основните теми, разглеждани в курса са свързани със запознаване с: Апаратната и информационната структура на система за компютърно зрение и йерархията на обработка на визуална информация; Предварителна обработка на визуални изображения. Методи за филтрация; Откриване на контури на обектите; Отделяне на признаци и сегментация на хомогенни области; Сегментиране с използване на текстурен анализ; Анализ на 3D визуални сцени. Структурно-лингвистични методи на разпознаване. Анализ на стерео двойки изображения; Принципи и методи на разпознаване на образи. Рaзпознаване на образи чрез модели. Интензитетно и геометрично базирани методи за разпознаване. Математически и статистически методи за разпознаване. Обучаващи алгоритми; Невронни мрежи и зрение. Приложения на системите за компютърно зрение.

      Избираема дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на факултет „Компютърни системи и технологии“ (ФКСТ),  на Технически университет – София за образователно-квалификационната степен „магистър“.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Мария Ангелова-Димитрова

  • Разпределени системи и приложения
    • Цел на дисциплината е усвояването на фундаментални познания за разпределени компютърни системи и приложения, конкурентно, разпределено и паралелно програмиране. В резултат на обучението студентите ще придобият познания, умения и навици за използване на разглежданите технологии за решаване на инженерни задачи.

      Основни теми: Разпределени компютърни системи – проектиране, архитектури, слоеве, мидълуеър. Технологии за синхронно, асинхронно, многонишково, паралелно и мрежово програмиране. Модел на конкурентни и разпределени изчисления. Паралелна обработка на данни. Програмни езици за разпределени изчисления. Разпределени данни – модели и езици за манипулиране на данни. Проектиране и управление на разпределени бази данни. Поточна обработка на данни. Паралелни бази данни.

      Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ във Факултет Компютърни системи и технологии (ФКСТ) на ТУ – София за образователно-квалификационна степен „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Реалистична визуализация
    • След завършване на курса студентите трябва да могат да използват методите и технологиите за реалистична компютърна графика и анимация. Усвоените знания ще се прилагат пpи изпълнeниeто на УИP, HИP и в диплoмнoтo пpoeктиpaнe.

      Основна задача на курса е изучаването на методите за създаване и редактиране на обекти със сложна геометрична форма и йерархична структура и овладяването на принципите за реалистичната им визуализация с компютър. В процесът на обучението се усвояват фундаменталните знания, нужни за създаване на реалистични графични изображения и начините за приложение на тези знания при работа с конкретен продукт за реалистична компютърна графика.  Обсъждат се особеностите при моделирането, визуализацията на сложни обекти от областта на техниката. Формират се знания и умения за използване на съвременни програмни продукти при решаване на конкретен проблем.

      Дисциплината е задължителна за студенти от специалности „Компютърни технологии и приложно програмиране“ и „Компютърни технологии в нематериалната сфера“ на Факултет по компютърни системи и управление (ФКСУ), образователно-квалификационна степен „магистър“.

      Лектори:

  • Синтез и анализ на алгоритми
    • Курсът запознава студентите с теорията на алгоритмизиране, анализ на сложността и ресурсоемкостта на алгоритми и синтез на оптимални алгоритми. Разглеждат се класически групи от алгоритми: обработка на числа, сортировки, търсене, хеширане, дървовидни структури, рекурсии, списъчни структури, граф и обработка на графи. Проиграват се и анализират класически алгоритмични решения.

      Задължителна дисциплина за редовни студенти по специалност „Информационни технологии в индустрията“ на факултет „Компютърни системи и технологии“ на Технически университет – София за образователно-квалификационната степен „бакалавър“.

      Лектори:

      Лектори:

      доц. д-р инж. Даниела Минковска

  • Системи за виртуална реалност
    • Основните цели на дисциплината са изучаването на видовете системи за виртуална реалност, техните компоненти и разработката на приложения за виртуална реалност.

      В рамките на курса се изучават различни видове системи за виртуална реалност и техните компоненти. Студентите се запознават с изграждането и представянето на виртуални сцени. Разглеждат се техники за стереоскопична визуализация и взаимодействие с виртуалната среда. Практическите занятия са насочени към разработката на софтуерни приложения за виртуална реалност.

      Дисциплината е избираема учебна дисциплина за редовни и задочни студенти в специалност “Компютърни технологии и приложно програмиране” на Факултет Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС “магистър”.

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Димо Чотров

  • Скриптови езици за програмиране (Python)
    • Целта на курса e да въведе студентите във възможностите на скриптовите езици, да представи разликата между тях и системните езици за програмиране при създаване и интерпретиране на скриптове като се използват възможностите на езика Python.

      Дисциплината осигурява основни познания за парадигмата на скриптовите езици и въведение в програмирането на Python. Разглеждат се аритметични и булеви операции, управляващи конструкции, символни низове и регулярни изрази, вградени структури от данни, потребителски функции, модули, текстови файлове, грешки и изключения, класове, обекти и наследяване; управление на бази от данни и динамично web съдържание.

      Задължителна учебна  дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет по Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС „магистър“-изравнително обучение.

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Елена Калчева-Йовкова

  • Софтуерни архитектури и шаблони (магистри)
    • Този курс има за задача да запознае студентите с основните принципи на създаването на софтуерните архитектури, характерните особености и ограничения на различните видове архитектури, както и приложимостта на тези архитектури.
      В курса се изучават основните софтуерни стилове и спецификата на архитектурните шаблони.
      Курсът завършва с изучаване на различните дизайнерски шаблони и свързаните с тях проблеми в реални проекти.

      Курсът е насочен към студенти от ОКС "магистър"; година: 1, семестър: 1

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Софтуерно инженерство
    • Основната цел на дисциплината е да осигури подготовка на студентите за софтуерното инженерство като практическа дисциплина и да им даде основни познания за индустриалните методи за производство на софтуер.

      Основни теми: софтуерен проект, жизнен цикъл на софтуерния продукт, UML, спецификация на изискванията към софтуерен продукт, особености на проектирането на софтуер, методи и средства за производство на софтуер, архитектурен проект, средства за настройка на софтуерни продукти, управление на софтуерни проекти.

      Дисциплината е задължителна за редовни и задочни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ и избираема за студенти по специалност "Компютърни технологии в нематериалната сфера (Компютърна визуализация и мултимедия)" на Факултет "Компютърни системи и технологии" (ФКСТ), ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Софтуерно инженерство (за ФаГИОПМ)
    • Този курс има за задача да запознае студентите с основните принципи, методи и техники на софтуерното инженерство, използвани при производството и създаването на качествени програмни продукти и системи. За описание и моделиране на проектите и процесите на производство на софтуерни продукти се използва езика UML.

      Основни теми: софтуерни процеси и модел на производство на програмни продукти; софтуерни модели; софтуерен дизайн и архитектура на програмни приложения; управление на проекти; управление на качеството на производството на програмни продукти.

      Курсът е насочен към студенти от образователно-квалификационна степен „бакалавър“; година: 3, семестър: 2. 

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Структури от данни и приложни алгоритми
    • Изучаване на основните принципи, методите и средствата на структурния подход в програмирането с цел тяхното приложение в различни предметни области. Създаване на умения за поддържане и обработка на бинарни и текстови файлове. Получаване на познания за базови и по-сложни структури от данни, за тяхното представяне в паметта и за тяхното съхранение, обработка и модифициране. Запознаване с принципите на работа със структури от данни за реализацията на основни алгоритми в програмирането.

      Основни теми: Препроцесор на С ‒ включване на файлове; Макроси и функции; Алгоритми за търсене в низове; Работа с динамични данни; Рекурсия; Работа със структури и обединения; Бинарни файлове и обработката им; Структура на програма на С ‒ разделно компилиране; Указатели към функции и масиви от функции; Статична и динамична реализация на основни алгоритми – стек, опашка, едносвързани списъци, дърво; Запис и четене на свързани структури от данни в бинарен файл.

      Задължителна учебна  дисциплина за редовни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет Компютърни системи и технологии (ФКСТ), ОКС „магистър“-изравнително обучение.

      Лектори:

      Лектори:

  • Съвременни софтуерни технологии
    • Създава умения за индивидуална работа на студентите и работа в екип при проектиране и разработка на сигурни и високопроизводителни Windows приложения чрез използване на езика C# и Visual Studio .NET. Изучените теми и усвоената технология се прилагат при разработка на дипломни проекти.

      Изучават се следните теми: методология на обектно-ориентираното и компонентно ориентираното програмиране; въведение в програмния език C#: класове, методи, свойства, наследяване, интерфейси, полиморфизъм, индексатори, атрибути, изключения, делегати и събития; създаване на Windows приложения, добавяне на контроли, проверка за коректно въведени данни, специализирани контроли, използващи наследяване.

      Дисциплината е задължителна за студенти от специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет Компютърни системи и управление (ФКСУ), образователно-квалификационна степен „магистър“.

      Лектори:

  • Съвременни софтуерни технологии (C#)
    • Задължителна дисциплина за студенти, обучавани за получаването на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по специалност „Компютърни науки и инженерство“ във Факултет по компютърни системи и управление, ТУ – София.

      Създава умения за индивидуална работа на студентите и работа в екип при разрешаване на проблеми чрез използване на съвременни софтуерни технологии на .NET Framework и програмния език C#. Изучените теми и усвоените технологии се прилагат при разработка на дипломни проекти.

      Изучават се следните теми: методология на обектно-ориентираното и компонентно ориентираното програмиране; въведение в програмния език C#: класове, методи, свойства, наследяване, интерфейси, полиморфизъм, индексатори, атрибути, изключения, делегати и събития; Windows приложения; достъп до бази данни чрез ADO.NET; XML Web услуги.

      Лектори:

  • Съвременни технологии за програмиране
    • Задължителна дисциплина за студенти, обучавани за получаването на образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност Компютърни системи и технологии (на немски език) във Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт, ТУ – София.

      Създава умения за индивидуална работа на студентите и работа в екип при разрешаване на проблеми чрез използване на съвременни софтуерни технологии на .NET Framework и програмния език C#. Изучените теми и усвоените технологии се прилагат при разработка на дипломни проекти.

      Лектори:

  • Сървисно ориентирани технологии
    • След завършване на курса студентите трябва да могат да анализират и структурират бизнес процеси, да познават стандартите на СОА, да преценяват кога да използват WEB service и СОА, да пишат XML Schema документи (XSD), WSDL, BPMN и BPEL,да реализират СОА чрез Web services.

      Основни теми на курса: Архитектура ориентирана към услуги (SOA) - структура, принципи и подходи. Характеристики, шина на услугите (ESB). Жизнен цикъл на SОА. Реализацията на SОА с WEB service технологията. Обясняват се базовите стандарти– WSDL, UDDI и SOAP. Представят се съвременните технологии и стандарти за моделиране на бизнес процеси (BPM) с помощта на бизнес-ориентирана графична нотация. Структуриране и изграждане на модел на бизнес процеси на база BPEL (Business Process Execution Language). Обсъждат се интеграция на процесите, моделиране и хореография.

      Избирателна учебна дисциплина за студенти от:

      - специалност "КТПП" на Факултет по компютърни системи и управление (ФКСУ), образователно-квалификационна степен "магистър".

      Лектори:

      доц. д-р инж. Людмила Стоянова

  • Тримерна анимация (за Индустриален дизайн, магистри)
    • Този курс има за задача да запознае студентите с основните принципи на създаването на тримерни компютърни анимации.

      В курса се изучават основните методи и техники за създаване на процедурни, функционални и стохастични анимации. Разглеждат се техники за моделиране на тримерни обекти с използване на анимационни модели.

      Лабораторните упражнения имат за задача да създадат умения в студентите за създаване на анимации на тримерни обекти и персонажи с помощта на Autodesk 3D Studio Max.

       

      Курсът е насочен към студенти от ОКС "магистър"; година: 1, семестър: 2

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Тримерно моделиране (за Индустриален дизайн, магистри)
    • Този курс има за задача да запознае студентите с основните принципи на създаването на тримерни реалистични сцени и персонажи.

      В курса се изучават основните методи и техники за създаване на тримерни сцени и обекти, тяхното текстуриране, осветяване и визуализация.

      Лабораторните упражнения имат за задача да създадат умения в студентите за създаване на тримерни сцени и обекти с помощта на Autodesk 3D Studio Max.

       

      Курсът е насочен към студенти от ОКС "магистър"; година: 1, семестър: 1

      Лектори:

      Лектори:

      гл. ас. д-р инж. Веселин Георгиев

  • Управление и анализ на данни
    • Цел на дисциплината е запознаване на студентите със съвременни технологии и приложения за събиране, съхраняване, анализиране и визуализиране на данни, използвани за генериране на информация и подпомагане на вземането на решения в бизнеса и научните изследвания. Основна задача на обучението е усвояване на инструменти за управление и използване на големи количества разнородни и многомерни данни.

      Студентите се запознават с основни понятия и концепции, свързани с управление и анализ на данни. Разглеждат се теми, свързани със събиране, кодиране, трансформация и интегриране на данни. Представят се архитектури и технологии за съхраняване на разнородни данни. Изучават се методи, алгоритми и програмни средства за анализ на данни. Учебното съдържание се илюстрира с подходяща програмна практика по решаване на задачи за анализ на данни.

      Дисциплината е избираема за редовни и задочни студенти по специалност „Компютърни технологии и приложно програмиране“ на Факултет "Компютърни системи и технологии" (ФКСТ), ОКС „магистър“.

      Лектори:

      доц. д-р инж. Веска Ганчева

  • Цифрово представяне и обработка на звук и видео
    • Студентите ще получат знания и умения, свързани с обработка, предаване и съхранение на два от основните елементи на мултимедията – звука и видеото. Ще се запознаят с основите на цифровия звук и видео и със съвременни алгоритми за компресиране (кодиране). Ще добият практически умения за редактиране и компресия на звук и видео.

      Изучават се следните теми: Преобразуване на звука в цифров вид. Запис, възпроизвеждане и редактиране на цифровият звук. Компресия (кодиране) на звук. Компресия на звук със загуби. Стандарти за компресия на звук. MPEG стандарт.  Модел на MPEG – 1 Layer 3 кодек за компресия на звук. Аналогово и цифрово видео. Телевизионни формати. Видео сигнали. Цифрово видео. Цветово представяне на видеосигнала. Стандарти за компресия на видео. MPEG стандарт. Премахване на пространствените и времеви излишъци. Компенсация на движението. Видео файлови формати.

      Дисциплината е избираема за студенти от специалности „Компютърни технологии и приложно програмиране“ и „Компютърни технологии в нематериалната сфера“ на Факултет Компютърни системи и управление (ФКСУ), образователно-квалификационна степен „магистър“.

      Лектори:

      Лектори:

  • Task-based Asynchronous Pattern with async and await
  • Current Segmentation Algorithms for Abdominal CT Images
  • An Approach for Automatic Rib Cage Segmentation and Evaluation from Axial CT Images
  • Scientific Software for CT Image Segmentation – A Comparative Study
  • Програмиране и използване на компютри. Записки от лекции с примери на програмен език С
  • UNIVERSAL GRAPHICAL TOOL SUPPORTING THE IMPORT AND VISUALIZATION OF CONTOUR DATA
  • Personalize Web Searching Strategies Classification and Comparison
  • A reasoner for uncertain and vague big data
  • A model of hybrid ontology for Medical Information
  • Анализ на добрите практики на Europeana Data Model в контекста на извличане, представяне и търсене на данни за културно-историческо наследство
  • 3D реконструкция на обекти от културно-историческото наследство
  • ВЛИЯНИЕ НА ДЪЛЖИНАТА НА ИСТОРИЯТА И БРОЯ ЕПОХИ ПРИ ПРОГНОЗИРАНЕТО НА ВРЕМЕВИ РЕД С ПОМОЩТА НА НЕВРОННА МРЕЖА С ДЪЛГА КРАТКОСРОЧНА ПАМЕТ
  • Lookback period, epochs and hidden states effect on time series prediction using a LSTM based neural network
  • Определяне влиянието на типа невронна мрежа върху прогнозата при моделиране на голяма последователност от стойности
  • Comparison of the Results of Forecasting a Long Sequence of Values with a Neural Network Using Direct and Recurrent Approach
  • Spectral analysis of neural network long-term predictions
  • Improving Predictions of Long Sequences by Hyperparameter Tuning
  • Forecasting a long sequence of values with a neural network using direct and recurrent approaches
  • ИЗСЛЕДВАНЕ НА МЕТОДИ И СРЕДСТВА ЗА ПРОЕКТИРАНЕ И РЕА-ЛИЗАЦИЯ НА ДОСТЪПНА ПРЕНОСИМА СИСТЕМА ЗА ВИРТУАЛНА РЕАЛНОСТ ЗА РЕШАВАНЕ НА ИНЖЕНЕРНИ ЗАДАЧИ
  • Подходи за обратно интегриране на оптимизирани геометрични модели в процеса на развитие на продукта
  • Manipulation of virtual objects through a LeapMotion optical sensor
  • Manipulation and presentation of object features in virtual reality environments through smart interaction device
  • Real-time 3D model topology editing method in VR to simulate crafting with a wood turning lathe
  • Simultaneous Bidirectional Geometric Model Synchronization between CAD and VR Applications
  • СИНЕРГИЧЕН КОНТРОЛ ПРИ СГЛОБЯВАНЕ
  • CLUSTERING OF ROTATION FOR APPLICATION IN GEARING
  • Big data healthcare system to improve healthcare information searching in the Internet
  • СРАВНИТЕЛЕН АНАЛИЗ НА МУЛТИ-АГЕНТНИ ПЛАТФОРМИ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА СЕМАНТИЧНИ МОБИЛНИ АГЕНТИ ЗА ПЕРСОНАЛИЗИРАНО ТЪРСЕНЕ
  • Semantic system for searching of employees
  • Research in Polygonal meshes for CAD products
  • ИНОВАТИВНИ МЕТОДИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО В ЕЛЕКТРОННОТО ПРОИЗВОДСТВО
  • Multi-agent searching system for medical information
  • Improving Fault Detection Of Transmission Line With Big Data
  • Some Methods For Integration Between E-Learnng And Cad/Cam/Cae Systems
  • The e-learning test system module for statistical analysis of tests' results
  • An analysis of Integrating E-Learning and Open Educational Resources into Classroom
  • Modeling and Processing Big Data of Power Transmission Grid Substation Using Neo4j
  • Innovative approach for eassessment in informatics education: A case study
  • Machine Learning And Its Application To Discrete Production Engineering
  • Estimation of Energy Performance Classes of Concrete Structures with Artificial Intelligence Models
  • IoT USING RASPBERRY PI AND APACHE CASSANDRA ON PV SOLAR SYSTEM
  • A recommender system for WordPress themes using item-based collaborative filtering technique
  • Artificial Intelligence Education System Applications
  • A Machine Learning Approach for Predicting Student Enrollment in the University
  • Using Natural Language Processing for Quality Assurance Purposes in Higher Education
  • Development on advanced technologies – design and development of cloud computing model
  • Security Of Cloud Computing Through Biometric Features
  • Application of Logistic Regression Technique for Predicting Student Dropout
  • An approach to convert scientific data description
  • ФУНКЦИОНАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРОЕКТИРАНЕ НА КОМУНИКАЦИОНЕН МОДУЛ В GPS СИСТЕМА
  • Security in multimedia information systems: Analysis and prediction
  • The Energy Policy of Bulgaria
  • Current Status and Future of Artifical Inteligence
  • An Approach for Student’ Knowledge Assessment in Virtual Learning Environment
  • The Application of eXtended Reality for Learning in Higher Education
  • Дигитализацията на образователния процес в българските училища – предпоставка за успешното интегриране на средното и висшето образование
  • The eXtended Reality Technology in Power System Trainings
  • ЕМПИРИЧНИ МЕТОДИ ЗА ОЦЕНКА НА АЛГОРИТМИ ЗА СЕГМЕНТИРАНЕ НА ТОМОГРАФСКИ ИЗОБРАЖЕНИЯ
  • Antimycobacterial Activity, In Silico ADME Evaluation, and Docking Study of Novel Thiazolidinedione and Imidazolidinone Conjugates
  • Neuroprotective evaluation of novel substituted 1,3,4-oxadiazole and aroylhydrazone derivatives
  • Development of New Antimycobacterial Sulfonyl Hydrazones and 4-Methyl-1,2,3-thiadiazole-Based Hydrazone Derivatives
  • СИСТЕМИ ЗА РЕАЛНО ВРЕМЕ
  • ОТНОСНО ЕДИН ПОДХОД ЗА ПОВИШАВАНЕ НА НАДЕЖДНОСТТА НА СОФТУЕРА ЗА СИСТЕМИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ
  • TECHNICAL APPROACHES IN TELEMEDICINE
  • Improving quality of digital medical images
  • Software Structure, Program Generation and Schedulability Analysis of Extracorporeal Perfusion Pump Embedded Controller
  • An adaptive system for quality improved digitalization of medical images
  • Software Structure and Time Analysis of Extracorporeal Perfusion Pump Controller
  • Test-based approach to selecting a new PACS
  • Sketch drawing on infinite paper sheets
  • IT and bussines influences on medical requirements for local PACS selection
  • Medical Requirements for Selecting Local Picture Archiving and Communications Systems (Influences from Information Technologies and Business Models)
  • Quality Assurance Analysis of a Perfusion Pump Embedded Controller
  • Program Generation Approach for HIL Simulators Design
  • Design аnd Implementation оf а Regional PACS
  • Regional and national PACS – structural and security problems
  • An optical method for online blood parameters control
  • A big data management approach for computer aided breast cancer diagnostic system supporting precision medicine (Open Access)
  • Software architecture for adaptive in silico knowledge discovery and decision making based on big genomic data analytics (Open Access)
  • Multithreaded Parallel Sequence Alignment Based on Needleman-Wunsch Algorithm
  • SOA based system for big genomic data analytics and knowledge discovery
  • DNA Sequence Alignment Method Based on Trilateration
  • Platform for Adaptive Knowledge Discovery and Decision Making Based on Big Genomics Data Analytics
  • SOA Based Multi-Agent Approach for Biological Data Searching and Integration
  • Massively Parallel Algorithm for Multiple Biological Sequences Alignment
  • Massively Parallel Multiple Sequence Alignment on the Supercomputer JUQUEEN
  • Scaling of Parallel Multiple Sequence Alignment on the Supercomputer JUQUEEN
  • Hybrid Parallel Multiple Sequence Alignment Based on Artificial Bee Colony on the Supercomputer JUQUEEN
  • APTITUDE framework for learning data classification based on machine learning
  • An Approach for Parallel Reading in Multiple Sequence Alignment
  • Platform for big biomedical data streams management and analytics
  • Knowledge Discovery Based on Data Analytics and Visualization Supporting Precision Medicine
  • Software Architecture for Adaptation and Recommendation of Course Content and Activities Based on Learning Analytics
  • Unsharp Masking with Local Adaptive Contrast Enhancement of Medical Images
  • Еxpеrimеntаl Invеstigаtion of Еnhаncеr-Promotеr Intеrаctions out of Gеnomic Big Dаtа bаsеd on Mаchinе Lеаrning
  • Massively Parallel Algorithm for Multiple Sequence Alignment Based on Artificial Bee Colony
  • Parallel Multithreaded Medical Images Filtering
  • Optimal Bilateral Filtering of CT Images
  • Database backup strategies and recovery models
  • Workflow for Medical Data Classification and Analysis
  • Approach and Concept of Workflow for Animal Husbandry Data Integration and Analysis
  • Hybrid Parallel Implementation of Multiple Sequence Alignment Software ClustalW on Intel Xeon Phi
  • Methodology and architecture of a computer-based interactive timing system for applications in medicine
  • Design and implementation of an embedded interactive timing system for medical treatment of patients with learning and attention issues
  • WEB BASED AIR POLLUTION MONITORING GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM
  • Decision Support System for a River Network Pollution Estimation Based on a Structural-Linguistic Data Model
  • Speech recognition with Transformers - creating and testing datasets for Bulgarian language
  • GIS Web services for distributed computing systems
  • INTERACTIVE VISUALIZATION – PROBLEMS AND APPROACHES
  • Research of Communication between IoT Cloud Structure, Android Application and IoT Device Using TCP Sockets
  • Creating Architecture and Software of Embedded Systems with Constrained Resources and Their Communication to the IoT Cloud
  • Research of Secure Communication of Esp32 IoT Embedded System to.NET Core Cloud Structure using MQTTS SSL/TLS
  • Research of Communication between STM32L475 and Private Cloud realized by using Amazon FreeRTOS and MQTT
  • Research Firmware Update Over the Air from the Cloud
  • Research of the Communication Protocols between the IoT Embedded System and the Cloud Structure
  • Research of MQTT, CoAP, HTTP and XMPP IoT Communication protocols for Embedded Systems
  • Design and Implementation of a System for Remote IoT Device Management
  • Development of a method for automotive engine control unit modification for achieving different operating modes using software correction
  • Operating Systems for IoT Devices
  • Research of MQTT versus LwM2M IoT communication protocols for IoT
  • Design and research of IoT room monitoring system
  • Creating an basic IoT 3D farming model
  • Research of Automotive Infotainment System and its Design with IoT Connectivity
  • Design and Implementation of a Temperature, Humidity and Air Quality IoT Monitoring Telemetry System
  • Design and Research of Smart IoT Control System for Electrical Appliances
  • A study of hydrogen fuel impact on compression ignition engine performance
  • Economic aspects of using hydrogen in compression ignition engine operating on gas-diesel cycle
  • Study of hydrogen gaseous fuel influence on the thermal condition of a diesel engine
  • Study on the Noise of a Hydrogen-Diesel Dual-Fuel Engine
  • A study of hydrogen fuel impact on compression ignition
  • Kotlin vs Scala – а comparative study
  • Comparative study Java vs Kotlin
  • Overview of the concept of Language-Oriented Programming
  • Evolution of programming languages
  • A Comparative Study of Java and Scala
  • Web-Based Information System for City Transport Management
  • Comparison Of Architectural Models Of IoT Systems - Advantages And Disadvantages
  • Comparative Analysis of Specialized Standards and Methods on Increasing the Effectiveness and Role of PDCA for Risk Control in Management Systems
  • Technological Solution for "Green Hydrogen Park" for Generation of Hydrogen, Options for its Use and Seasonal Energy Accumulation
  • Technology for Multiplication and Analysis of Results Using Classes of Digital Twins in the Process of Designing Business Process Management Systems
  • Advantages of Applying a Multi-agent Approach in Simulation Modeling: a Data-to-Action Case Study Applied to Electricity Production

  • Развитие на АС
  • Годишник на ТУ-София
  • Кариера и възпитаници
  • Е-Университет
  • Връзки с обществеността
  • Научни форуми
  • Е-Публикации
  • Еразъм харта 2021-2027
  • E-mail
  • Медиите за нас
  • Оперативни програми
  • Научен електронен архив
  • Публични търгове
  • Е-mail Студенти
  • YouTube
  • СОПКОНИ
  • Издателство
  • Профил на купувача
  • Телефонен указател
  • Facebook

Copyright © 2023 ТУ-София - ЦИР