
25 април 2025 г.
Техническият университет – София за първи път се включи като официален партньор на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България – 2025“, организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Университетът не само подкрепи инициативата, но и блестящо се представи с три наградени отбора, които показаха силна иновационна култура и предприемачески дух.
В четвъртото издание на конкурса бяха отличени общо 11 финалисти, като младежите за първи път имаха възможност да кандидатстват с проектите си в три различни категории. Business Stars събра предприемачи с идея или вече работещ малък бизнес, фокусирани върху дългосрочен растеж в региона си или в България. Във Future Unicorns се включиха компании с технологични и иновативни идеи с потенциал за бърз растеж на международните пазари. В категорията SDG Dragons бяха приети проекти с устойчиво позитивно въздействие върху обществото, градовете и природата и ориентирани към глобални решения.
Първо място в категорията Future Unicorns спечели проект „Solar Reviver“ – робот за автономно почистване на фотоволтаични панели.
Проектът впечатли журито с приложимостта си в сферата на възобновяемата енергия и високото ниво на техническа реализация. Екипът, разработил проекта включва студентите: Алекс Новков (IV курс, Факултет Автоматика), Александър Хаджидимитров (III курс, Факултет Автоматика) и Теодора Савчева (III курс, Факултет по индустриални технологии).
На второ място в категорията SDG Dragons беше класиран проект „ReKosh“ - Интелигентен контейнер с AI технология за събиране и класификация на пластмасови бутилки и кенчета, фокусиран върху насърчаването на рециклирането и устойчивото управление на отпадъците. Проектът е разработен от студентите: Денис Исметов (IV курс, Факултет Автоматика), Александър Колчев (IV курс, Факултет Електронна техника и технологии), Петър Бодуров и Ивайло Сакелариев.
Трето място в същата категория SDG Dragons спечели съвместния проект на докторантите на ТУ – София и ТУ – Варна „Интелекто“. Проектът е насочен към учениците от 7-12 клас и има за цел да им разкрие необятния свят на инженерните науки. Проектът дава възможност за придобиване на практически и теоретични знания и умения, както и цялостен поглед върху пазара на труда и кариерните възможности за реализация на бъдещите инженери. От страна на ТУ – София в проекта участва докторантът по Автоматизирани системи за обработка на информация и управление, Васил Печовски.
Състезанието стартира през м. декември 2024 г. и събра 260 индивидуални участници и екипи на възраст от 18 до 29 години. Заедно с над 50 партниращи организации инициативата предложи на участниците интензивна тримесечна програма от десетки обучения, менторски сесии, предприемачески игри и нетъуркинг събития. Младежите се състезаваха на 5 етапа под ръководството на Ивайло Иванов, директор за ЦИЕ на Founder Institute. Те преминаха и теста на Founder Institute за оценка на предприемачески способности. Организатор на конкурса от страна на Фонд на фондовете е д-р инж. Дочка Василева.
Събитието по връчване на отличията откриха Мартин Дановски – зам.-министър на иновациите и растежа, Таня Михайлова - зам.- министър на образованието и науката, aкад. проф. дхн. Тони Спасов – зам.-ректор на Софийски университет, Николай Генчев – председател на Надзорния съвет на Фонд на фондовете и Ивайло Иванов.
Мисията на конкурса „Най-добър младежки стартъп в България“ е да вдъхновява и подкрепя младите предприемачи в България, като предоставя платформа за реализация на новаторските им идеи. Всяка година състезанието увеличава мащаба си като брой участници, партниращи компании и организации, и разнообразие на менторската програма, като помага на екипите да развият идеите си, докато ги подготвя за финалите.
Последвайте ни
Copyright © 2025 ТУ-София - ЦИР