
26 January 2023 г.
На 24-ти януари 2023 г. в „Националния център по мехатроника и чисти технологии“, кампус „Студентски град на Техническия университет – София се проведе семинар на тема „Теория и практика при измерването на аерозоли (Theory and practice in aerosol measurements)”, организиран с любезното съдействие на Национална научна програма „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“, одобрена с Решение на МС № 577/17.08.2018 г. и финансирана от МОН (Споразумение № Д01-271/09.12.202, https://nnpos.wordpress.com/).
Семинарът бе открит от ректора на Техническия университет – София, проф. дн инж. Иван Кралов с думите: „Темата на семинара е много актуална, свързана с опазването на околната среда, а домакин е именно Националният център по мехатроника и чисти технологии на територията на Техническия университет – София. Научно-изследователската дейност в нашия университет заема важно място, ние развиваме най-съвременните области на науката и технологиите. През последните години изградихме и участваме в 5 Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност. В Националния център по мехатроника и чисти технологии има 16 лаборатории с технологии и оборудване на най-високо световно ниво, тук работят предимно млади изследователи, под ръководството на водещи специалисти в съответните научни направления. Всяка година ние организираме „Дни на науката“, в рамките на които се провеждат над 30 научни конференции. Освен това Техническият университет – София, заедно с още 7 партньорски университета участва в създаването на Европейския технологичен университет EUt+, а целта е студентите да се обучават в различни кампуси и да получават единна европейска диплома. На участниците в семинара пожелавам ползотворни дискусии, нови идеи и проекти, в отговор на предизвикателствата на нашето време и за благото на обществото“.
Семинарът е насочен главно към млади изследователи и специалисти, с интерес в измерването на аерозоли, както при източника така и в състава на атмосферен въздух или вътрешна работна среда (в затворени помещения). Задълбоченото изучаване на проблема изисква съвременна изследователска техника, позволяваща надеждно измерване/моделиране на аерозолите и определяне на физичните и химичните им характеристики. В допълнение е необходимо надеждно изучаване на процесите, водещи до тяхното образуване при съответния източник и не на последно място тяхното разпространение в околната среда и въздействие върху живите организми.
В семинара на място и с отдалечен достъп участваха учени от български и чуждестранни изследователски институции от Германия, Австрия, Италия, Финландия, Словакия и др.
Copyright © 2023 ТУ-София - ЦИР